Elementy blacharskie na dachach – po co?

Elementy blacharskie na dachach – po co?

0

Nieodłącznym elementem, potrzebnym na każdym dachu są obróbki blacharskie. Bez nich dach nie byłby kompletny a dom w pełni zabezpieczony przed zalaniem. Dlatego też warto rozeznać się w ich funkcji i zastosowaniu oraz świadomie wybrać dobrego blacharza, który wykona je starannie i profesjonalnie. Zamontowanie obróbek blacharskich na dachu nie jest wbrew pozorom banalnym zadaniem – wymaga wiedzy oraz umiejętności, ponieważ niedokładnie przymocowane lub źle połączone elementy blachy zniweczą całe działanie.

Zabezpieczenie przed deszczem i wilgocią

Montowanie obróbek blacharskich służy głównie zabezpieczeniu przed podciekaniem i zalewaniem ścian. Niechronione będą nabierały wilgoci, co prędzej czy później skończy się rozwojem grzybów i zniszczeniem konstrukcji budynku. Jeśli dom na przetrwać lata w dobrym stanie – a po to przecież zwykle buduje się domy – obróbki muszą być wykonane prawidłowo. Błędy w ich mocowaniu i łączeniu powodują często skutki gorsze niż całkowity brak zabezpieczeń, ponieważ hamują odparowywanie, przez co woda jeszcze długo po opadach zalega pod pokryciem dachu i nie jest prawidłowo odprowadzana. Najczęściej łączy się zakłady lutując je, choć mogą także być połączone za pomocą wkrętów albo nitów.

Odprowadzanie wody

Woda, która spada na dach w trakcie opadów, musi być odpowiednio odprowadzana do systemów rynnowych. Tutaj także swój udział mają obróbki blacharskie. Ich kształt oraz umiejętne zastosowanie sprawia, że woda spływa nimi wprost do rynny, przez co nie zalega na dachu i nie tworzy ryzyka zawilgocenia leżących pod nim elementów budynku. Gdyby nie było obróbek blacharskich, woda gromadziłaby się w miejscach łączenia poszczególnych fragmentów konstrukcji – komina, okien dachowych, wywietrzników, lukarn lub w koszach – czyli miejscach, w których spotykają się dwie połacie dachu. Takich miejsc jest tym więcej, im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu. Najbardziej narażone na gromadzenie się wody są dachy wielospadowe o różnorodnej konstrukcji, dlatego też potrzebują obróbek blacharskich.

Zabezpieczenie elementów drewnianych

Drewno jest pięknym materiałem, który tworzy niepowtarzalny wizerunek i klimat budowli. Często stosuje się je wewnątrz, na przykład w postaci boazerii, ale równie dobrze prezentują się drewniane kolumny lub ramy okienne. Obróbka blacharska jest potrzebna wszędzie tam, gdzie elementom drewnianym grozi zawilgocenie. Odpowiednio dobrana nie będzie nawet zauważalna – istnieje dużo możliwych materiałów i ich kolorów, więc nie trzeba dostosowywać do niej pokrycia – a jej brak może mieć poważne skutki.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal