Na co zwracać uwagę wybierając lampy pokojowe

Wybór lampy do pokoju uzależniony jest od wielu czynników. Wielkość pokoju, jego kształt i przeznaczenie, ale również rodzaj wykorzystanych mebli mogą mieć wpływ na wybór lamp, które coraz częściej odpowiedzialne są również za optyczne powiększenie pomieszczenia.

Najważniejsza lampa sufitowa

Bez względu na przeznaczenie danego pomieszczenia, najważniejszą lampą jest lampa sufitowa. Może ona być tradycyjnym żyrandolem czy lampą wiszącą z kilkoma kloszami – takie lampy pokojowe sprawdzają się w pomieszczeniach dużych oraz takich, w których w jednym czasie przebywa kilka osób, np. w jadalni czy w salonie. Lampa sufitowa może być również lampą pojedynczą z kloszem. Takie lampy są popularne w pokojach dziecięcych, ale również w pokojach dziennych, które bardzo często pełnią więcej niż jedną funkcję. Prosty klosz daje się bardzo łatwo połączyć z dodatkowymi źródłami światła, które są zalecane w mniejszych pokojach. Najpopularniejsze są lampy z kloszami szklanymi, zwykle białymi, które dają jasne światło. Przy dużych żyrandolach mogą się pojawić dodatkowe zdobienia wykonane z kryształów. Takie zdobienia odpowiadają za efektowne rozpraszanie światła i zapewniają jednocześnie akcenty kolorystyczne w pokoju.

Jakie dodatkowe lampy do pokoju

Jeśli już wybraliśmy konkretną lampę sufitową, należy również przemyśleć dobór pozostałych lamp, którymi będą lampy stojące i podłogowe. Lampy pokojowe stojące mogą mieć różną wysokość. W jadalniach i w salonach powinna się pojawić przynajmniej jedna lampa stołowa, z kolei w pokojach wykorzystywanych jako pokoje dzienne wskazane jest, aby była tam lampa podłogowa o regulowanej wysokości, którą można wykorzystywać do czytania lub jako dodatkowe źródło światła w trakcie oglądania telewizji. Takie lampy mogą być wykonane w bardzo różnych stylach. W salonie sprawdzą się lampy stołowe wzorowane na dawnych lampach olejowych, można tu również wykorzystać lampy witrażowe o oryginalnych kloszach ozdobionych kompozycją z kolorowego szkła oprawionego w metal. W pokojach dziennych oraz w pokojach dziecięcych lampy stojące mogą mieć bardzo nowoczesny kształt. W tym przypadku ważniejsza jest funkcjonalność lampy, która powinna zapewnić odpowiednią ilość jasnego światła.

Wykorzystywane do niedawna jedynie w przedpokojach i przy oświetlaniu ciągów komunikacyjnych kinkiety coraz częściej goszczą w pokojach. Można je spotkać jako dodatkowe źródło światła w sypialni – wówczas montuje się je bezpośrednio nad łóżkiem, z kolei w salonach i pokojach dziennych doświetlają pomieszczenia o nieregularnym kształcie.

Artykuł został napisany na podstawie materiałów ze strony LampyKemar.pl – lampy pokojowe