Po czym poznać uczciwego pracownika?

Po czym poznać uczciwego pracownika?

0

Uczciwość jest jedną z podstawowych cech, jakie cenimy w kontaktach międzyludzkich. Dotyczy to zarówno relacji prywatnych, jak i spraw zawodowych. Każdemu szefowi zależy na tym, żeby zatrudniać uczciwych pracowników. Nie jest to jednak cecha, którą łatwo zmierzyć czy zbadać. Nie da się spytać o to wprost – nikt starający się o pracę nie udzieli przecież odpowiedzi przeczącej. Jak zatem można zweryfikować uczciwość swoich potencjalnych i obecnych pracowników?

Referencje

Dobrym sposobem, aby dowiedzieć się czegoś więcej o kandydatach na dane stanowisko jest poproszenie ich poprzednich pracodawców o referencje. Możemy otrzymać je w formie pisemnej, od kandydata. Jest jednak jeszcze jedna droga, szczególnie może się przydać, jeśli znamy poprzedniego pracodawcę. Można zadzwonić bezpośrednio do niego i spytać, czy był zadowolony z pracy danej osoby.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto także spytać kandydata, dlaczego nie pracuje już w swoim poprzednim miejscu pracy.

Program księgowy

Z reguły oczekujemy od ludzi uczciwości, ale są takie zawody, kiedy spodziewamy się jej szczególnie. Jednym z nich jest księgowy. Powierzamy mu w końcu finanse firmy. Na pewno mógłby znaleźć sposób, żeby stopniowo wyprowadzać pieniądze z przedsiębiorstwa tak, żebyśmy nigdy się nie zorientowali.
Jak możemy się przed tych ochronić? Przede wszystkim wybierzmy dobrego księgowego, z pozytywnymi referencjami. Poza tym, warto zakupić program księgowy – bossplus i prowadzić w nim budżet firmy. Oczywiście, księgowy także będzie to robił, ale dzięki naszemu równoległemu wpisywaniu danych będziemy mogli łatwo sprawdzić, czy na pewno nas nie oszukuje.

Drobne sygnały

Często można ocenić czy cechuje kogoś uczciwość poprzez drobne sygnały, które zauważamy podczas obserwacji jego zachowania. Może się wydawać, że niewielkie kłamstewka nie świadczą o charakterze człowieka i w ważnej sytuacji zapewne nie odwołałby się do podstępu. Oczywiście, nie należy od razu skreślać nikogo, komu zdarzyło się powiedzieć nieprawdę, na przykład w sytuacji towarzyskiej. Jednak warto uważniej przyjrzeć się takiemu pracownikowi pod kątem uczciwości.

Dobra atmosfera

Czasem pracownicy odwołują się do oszustwa ze strachu. Dobrze wiedzą, że przyczynę nieobecności w pracy muszą wytłumaczyć czymś niezwykłym, bo czwarta w tym kwartale choroba dziecka nie spotka się u przełożonego ze zrozumieniem.
Jeżeli zależy nam więc na tym, aby pracownicy byli wobec nas uczciwi, postarajmy się stworzyć w pracy przyjazną, miłą atmosferę, pełną zrozumienia. Doceniajmy uczciwość i prawdomówność. Zastraszenie pracowników może powodować także ich nielojalność oraz negatywnie przekładać się na produktywność.

Nie da się prześwietlić człowieka i dowiedzieć się wszystkiego o potencjalnym kandydacie do pracy. Zatrudnianie nowych ludzi zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Dodatkowy program księgowy, referencje od poprzedniego pracodawcy czy baczna obserwacja zachowania pracownika mogą natomiast nieco pomóc w rozpoznaniu, czy nie mamy do czynienia z kimś nieuczciwym.