Kiedy i dla kogo chirurgia stomatologiczna

Kiedy i dla kogo chirurgia stomatologiczna

0

We współczesnych klinikach stomatologicznych zakres kompetencji poszczególnych specjalistów bardzo często się uzupełnia. Wszczepianie implantów odbywa się bardzo często przy wsparciu lekarzy chirurgów stomatologów, którzy również korzystają z pomocy periodontologów oraz wspierają leczenie endodontyczne w bardziej skomplikowanych przypadkach, wymagających interwencji chirurgicznej. Do kogo zatem swoje usługi kieruje chirurgia stomatologiczna Kraków, dzięki dostępowi do nowoczesnych usług stomatologicznych, zna już odpowiedź na to pytanie.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej

Najczęściej na konsultację u chirurga stomatologia decydują się osoby, które mają do usunięcia „skomplikowane” zęby. U osób dorosłych najczęściej będą to zęby mądrości, u dzieci – zęby, które się do końca nie wykształciły, przy czym chirurgia stomatologiczna w równym stopniu zajmuje się zębami stałymi, jak i mlecznymi. Oprócz ekstrakcji zębów u osób dorosłych może być konieczna resekcja wierzchołka korzenia lub hemisekcje korzeni, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Tym, co coraz częściej zbliża chirurgię stomatologiczną i endodoncję, jest wykorzystanie mikroskopu do leczenia. O ile jednak endodoncja zajmuje się wypełnianiem kanałów, o tyle w przypadku chirurgii stomatologicznej wykorzystanie mikroskopu może również ułatwić przeprowadzenie zabiegu. Przy dodatkowym zastosowaniu lasera skraca się czas potrzebny na regenerację tkanek i wygojenie.

Współpraca przy implantologii

Leczeniem ropni, w tym ich nacinaniem i płukaniem, ale również wyłuszczaniem torbieli również zajmuje się chirurgia stomatologiczna Kraków korzysta z usług specjalistów także wtedy, gdy decyduje się na uzupełnienie braków w uzębieniu poprzez wstawienie implantów. Podjęcie decyzji o wstawieniu implantu to dopiero początek leczenia. U części osób potrzebna będzie odbudowa tkanki kostnej zanim lekarz stomatolog zdecyduje się na wstawienie implantu. Zabiegi przyspieszające odbudowę tkanki kostnej również należą do zakresu zadań chirurgów stomatologów. Najczęściej w ramach realizowanych zadań muszą oni odbudować tkankę kostną poprzez przeszczepienie bloków kostnych, natomiast u pacjentów, u których tkanki nie da się przeszczepić, wykorzystuje się nowoczesne technologie, dokonując odbudowy tkanki kostnej z wykorzystaniem siatek tytanowych oraz materiałów xenogenicznych. W wielu gabinetach przeprowadzane są także zabiegi na tkankach miękkich, realizowane jako zabiegi mikrochirurgiczne. W taki sposób wydłuża się np. korony kliniczne.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym https://dental-team.pl/