Czy endometrioza musi boleć?

Czy endometrioza musi boleć?

0

Kobiety często skarżą się na silne dolegliwości bólowe związane z menstruacją, a także w okresie okołomenstruacyjnym, Bóle krzyżowe, bóle głowy, bóle brzucha, wzdęcia czy niestrawność. Ponadto obfite krwawienie miesiączkowe, a także krwawienia okołomiesiączkowe. Często dolegliwości te są bagatelizowane przez nie same i tłumaczone tym, że taka specyfika funkcjonowania kobiecego organizmu. Zdarza się również że sami lekarze bagatelizują objawy, nie dowierzają pacjentkom, że ból jest aż tak duży, tłumaczą, że czasami tak bywa, że ból może mieć podłoże psychosomatyczne lub że jest wynikiem przeciążenia kręgosłupa. Coraz więcej jednak kobiet jest świadomych tego, że może cierpieć na endometriozę, chorobę, która jest trudna do zdiagnozowania, jej leczenie jest przede wszystkim objawowe, a dolegliwości bardzo nieprzyjemne.

Endometrioza – co to takiego ?

Endometrioza to choroba polegająca na tym, że śluzówka wyścielająca jamę macicy rozrasta się poza nią, powodując wiele nieprzyjemnych objawów. Endometrium naciekając na narządy, tworzy zrosty, czasami guzki, w czasie menstruacji krwawi wzmagając krwawienie miesiączkowe oraz towarzyszący mu ból. Ponadto najbardziej przykrym skutkiem endometriozy jest ograniczona płodność, a nawet jej całkowity brak. Kobiety cierpiące na endometriozę często z tego powodu chorują na depresję, nie mogąc poradzić sobie z faktem, że ich ciało nie jest w stanie być schronieniem dla nowego życia.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów bólowych, łagodzeniu stanów zapalnych oraz regulowaniu gospodarki hormonalnej. W niektórych przypadkach na przykład, kiedy ogniska endometriozy umiejscawiają się na jajnikach, konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Istnieje jeszcze jedna metoda redukowania dolegliwości, które powoduje endometrioza dieta bogata w produkty minimalizujące stany zapalne a także wspierające odporność i gospodarkę hormonalną.

Dieta przy endometriozie

Na ból oraz stany zapalne które wywołuje endometrioza dieta może mieć zbawienny wpływ. Aby wesprzeć ciało w walce ze stanem zapalnym, oraz załagodzić ból, należy dostarczać organizmowi odpowiednie składniki mineralne.
Walcząc z chorobą, jaką jest endometrioza dieta powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne. Zielone warzywa liściaste takie jak szpinak, kapusta, jarmuż, brokuły, dynia, nasiona lnu, pestki dyni, zawierają bardzo dużo witamin, które będą zbawienne we wzmacnianiu układu immunologicznego a tym samym wspieraniu funkcjonowania wątroby, która oczyszcza organizm z toksyn. Produkty bogate w błonnik, takie jak pieczywo pełnoziarniste, jabłka, gruszki, rośliny strączkowe czy orzechy poprawią przemianę materii, a także pomogą w kontrolowaniu poprawnego działania gospodarki hormonalnej. Natomiast produkty bogate w kasy tłuszczowe omega 3 wesprą nasz organizm w walce ze stanem zapalnym, wzmacniając tkanki wewnętrzne i pomagając w gojeniu się ran. Kwasy omega 3 znajdziemy w takich produktach jak orzechy włoskie, ryby czy jajka.