Co trzeba wiedzieć o mleku modyfikowanym dla dziecka?

Co trzeba wiedzieć o mleku modyfikowanym dla dziecka?

0

Jeżeli matka nie zdecyduje się na karmienie piersią, to nie musi się martwić, że dziecku stanie się krzywda – dzięki współczesnej technologii mleko modyfikowane może zastąpić mleko matki bez uszczerbku na zdrowiu dla dziecka. Co trzeba wiedzieć, by wybrać jak najlepsze mleko?

 

Skład mleka modyfikowanego

Kiedy rodzice postanawiają, że dziecko będzie karmione mlekiem modyfikowanym, bądź z różnych przyczyn matka nie może karmić dziecka piersią, muszą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Na rynku dostępne jest mnóstwo różnego rodzaju mieszanek, dobranych do wieku i rozwoju dziecka: Bebilon, Bebiko, Hipp Combiotik, Humana. Spośród tych wszystkich należy wybrać to, które najbardziej będzie odpowiadać dziecku. Powinno zacząć się od dokładnego przeczytania składu, w którym powinno znajdować się: odmineralizowana serwatka w proszku, oleje roślinne, laktoza, odtłuszczone mleko w proszku, złożone węglowodany pełniące funkcję probiotyków), koncentrat białka serwatkowego, węglan i fosforan wapnia, chlorek i cytrynian potasu, kwas L-askorbinowy i L-askorbinian sodu, chlorek magnezu), chlorek choliny, lecytyna sojowa, tauryna i L-karnityna, cytrynian sodu, siarczan żelazowy, siarczan cynku, witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B11, B12, C, D, E oraz K. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy w mleku są składniki, które nie są regulowane prawnie. Jeśli mleko wzbogacone jest o np. prebiotyki czy kwas Omega 3, to jest ono lepszej jakości.

 

Ile dziecko zjada mleka modyfikowanego?

Kiedy matka nie karmi dziecka piersią, a mlekiem modyfikowanym, ma możliwość kontrolowania tego, ile dziecko zjadło. Dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym potrzebują większej ilości pokarmu, niż dzieci karmione piersią, o czym powinno się pamiętać. W pierwszym dniu życia, dziecko zjada około 7 ml mleka, drugiego 14, trzeciego już około 38. Generalnie, dziecko z każdym dniem zjada coraz więcej pokarmu, a ilość tego pokarmu zwiększa się około dwukrotnie. Rodzic nie powinien martwić się, że dziecko jest niedożywione, jeżeli robi żółtawą kupę i brudzi pieluchę co kilka godzin.

 

Zalety i wady karmienia butelką

Przede wszystkim, dzięki temu, że dziecko może być karmione przez kogoś innego, niż matka, nawiązuje ono więź z innymi członkami rodziny. Karmienie butelką pozwala także ocenić, ile dziecko zjadło. Niestety, dużą wadą mleka modyfikowanego jest to, że jest ono znacznie droższe od karmienia piersią.