Sauny stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Funkcjonują w klubach fitness, na siłowniach, w salonach kosmetycznych i SPA. Okazuje się, że regularne pobyty w saunie wpływają nie tylko na naszą duszę, ale również zdrowie. Aby jednak tak się stało, warto wiedzieć, jak korzystać z jej dobrodziejstw odpowiednio. Wizyty w saunie bez prawidłowego przygotowania niestety nie będą wykazywać tak licznych walorów.
Po co chodzić do sauny?
Sami producenci saun potwierdzają, że obiekty tego rodzaju będą wykazywać dobroczynne właściwości, w szerokim znaczeniu. Mowa tu zarówno o aspektach korzystnych dla naszej urody jak i codziennego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim, regularne wizyty będą wzmacniać naszą odporność. Udowodniono na przykład, że częste korzystanie z sauny zapobiega przeziębieniom i zachorowaniom na grypę.
Co więcej, wysokie temperatury wspomogą proces detoksykacji skóry – wraz z potem wydala się nadmiar sebum, toksyn czy metali ciężkich, dzięki czemu skóra staje się oczyszczona, gładka i pozbawiona niedoskonałości. Kąpiele w saunie zniwelują też bóle reumatyczne, odprężą, złagodzą schorzenia układu oddechowego.
Jak chodzić do sauny?
Producent saun przewiduje, iż na cały rytuał związany z wizytą w saunie warto przeznaczyć około półtorej godziny. Najlepsza jest pora wieczorna chociaż z jej dobrodziejstw można korzystać tak naprawdę zawsze. Oby nie na czczo ani po nazbyt obfitym posiłku. Optymalnie jest, by z sauny korzystać raz w tygodniu.
Należy zabrać ze sobą ręcznik, z ciała zdjąć wszelką biżuterię. Nie dopuszcza się również korzystania z sauny w ubraniu, ewentualnie można osłaniać się ręcznikiem (w przypadku saun koedukacyjnych). Przed samym wejściem do sauny trzeba wziąć prysznic i dokładnie umyć ciało mydłem. Kolejnym krokiem jest dokładne osuszenie ciała.
Przebieg wizyty w saunie
Kąpiel w saunie to cały cykl zabiegów. Składa się z kilku etapów: rozgrzewanie – schładzanie – odprężenie. Co ważne, rytuał ten powinien być powtórzony od 2 do 4 razy. W saunie przebywa się dowolną ilość czasu, ale producent saun zaleca, by każda faza nie była dłuższa aniżeli kilkanaście minut. Pierwszy pobyt rozgrzewający trwa z reguły najdłużej i przebiega na najwyższym poziomie sauny. Kiedy osoba przebywająca w saunie czuje już nazbyt wysoką temperaturę, wychodzi z pokoju i schładza ciało zimnym prysznicem a następnie przechodzi na leżankę, by tam poddać się relaksacji i uzupełnić niedobór utraconych płynów. Po kilku minutach znowu wraca do kabiny z wysoką temperaturą.
Przeciwwskazania
Niestety, chociaż producent saun przekonuje o ich zaletach, to nie każdy może z nich korzystać. Z sauny nie powinny korzystać na przykład osoby po 60-tym roku życia, chyba że wcześniej zasięgną porady lekarskiej. Sauna nie jest wskazana również dla osób, które już borykają się z przeziębieniem, grypą czy inna infekcją.
Przeciwwskazaniem są też niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca. Ostrożność powinny zachować także pacjenci z niewydolnością układu krążenia, wysokim nadciśnieniem, chorobami nerek, nadczynnością tarczycy, padaczką czy silną depresją. Z sauny nie powinny korzystać również kobiety w ciąży (przede wszystkim w pierwszym trymestrze) oraz te, które właśnie miesiączkują.
Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Megiw