Większość osób boi się wizyt stomatologicznych, niekiedy do tego stopnia, że decydujemy się na pójście do dentysty dopiero wtedy, jak ból jest nie do zniesienia. Niestety w takiej sytuacji najczęściej dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi – leczenie kanałowe w tym wypadku jest koniecznością.
Leczenie kanałowe
Odbywa się zazwyczaj w ciągu jednej wizyty i polega na usunięciu miazgi z kanałów oraz bardzo dokładnej dezynfekcji tego obszaru. Następnym krokiem jest wypełnienie kanałów odpowiednimi materiałami, bardzo szczelnie zabezpiecza się koronę zęba. To zabieg bolesny, dlatego zawsze podawane jest znieczulenie. Przed zabiegiem lekarz wykonuje prześwietlenie zęba. Niestety, jeżeli stan zapalny jest duży mogą wystąpić powikłania takie jak nadwrażliwość, uczucie podrażnienia oraz ból. Te dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku dni, inaczej należy zdecydować się na wizytę u stomatologa, gdyż istnieje ryzyko, że mogło dojść do zakażenia.
Aby uniknąć leczenia kanałowego
Należy dbać o swoje zęby chodząc regularnie na kontrolne wizyty dentystyczne. W ten sposób można uniknąć cierpienia oraz dużych wydatków, gdyż takie leczenie jest dosyć kosztowne. Wystarczy jedna wizyta kontrolna w roku. Pamiętajmy, że należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa, jeżeli odczuwamy ból – ból zawsze ma jakąś przyczynę i zazwyczaj dolegliwości samoistnie nie ustąpią. Im szybciej zdecydujemy się na wizytę u stomatologa, tym większe szanse na to, że zęba uda się uratować i leczenie kanałowe nie będzie potrzebne.