Ważne badania okresowe- nie tylko morfologia!

Ważne badania okresowe- nie tylko morfologia!

0

Jeżeli mowa o badaniach profilaktycznych lub pomagających postawić wstępną diagnozę, zazwyczaj pacjenci mają na myśli morfologię krwi. Te ważne badania medyczne pozwalają zauważyć wewnętrzne symptomy rozwoju poważnych chorób i dolegliwości, jednakże wykonanie pełnej morfologii z rozmazem raz na kilka lat, a nawet raz w roku to zdecydowanie za mało, by dobrze zadbać o swoje zdrowie. Należy pamiętać również o innych badaniach medycznych, na przykład u lekarzy specjalistów.

Badania okulistyczne i stomatologiczne

Badania medyczne u okulisty są niezwykle często zupełnie lekceważone, nawet jeżeli wada wzroku zaczyna uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. By móc efektywnie zapobiegać jej pogłębianiu się i bez problemu widzieć zarówno z daleka, jak i z bliska, konieczna jest wizyta u okulisty, jeżeli dostrzeże się nawet drobne zmiany ostrości widzenia. Podobnie konieczna jest niezwłoczna wizyta i badania, jeżeli oko boli, piecze czy też pojawia się w nim patologiczna wydzielina. Osoby pracująca na co dzień na komputerze, powinny okresowo dokonywać kontroli narządu wzroku.

Dlaczego badania medyczne u stomatologa powinny być wykonywane regularnie, nawet jeżeli z zębami teoretycznie nie dzieje się nic złego? Po pierwsze, tylko stomatolog może dostrzec najmniejsze zmiany chorobowe w obrębie zębów i dziąseł. Ponadto wczesna diagnostyka znacznie obniża koszty leczenia, a także może znacząco wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jeżeli lekceważy się konieczność badań medycznych u stomatologa, można szybko stracić zęby, na przykład na skutek zaawansowanej próchnicy bądź paradontozy.

Wizyta u gastrologa i proktologa

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są nieprzyjemne i równie nieprzyjemne mogą wydawać się badania medyczne, zlecone przez specjalistów w tej dziedzinie. Gastroskopia i kolonoskopia to koszmar senny wielu pacjentów, jednakże nie są to badania bolesne. To prawda, że towarzyszy im dyskomfort i niezbyt przyjemne odczucia, ale należy sobie uświadomić, że są to badania nieraz konieczne. Ponadto można skorzystać z opcji znieczulenia miejscowego bądź nawet ogólnego, oczywiście, jeżeli nie istnieją ku temu przeciwwskazania.

Gastroskopia pozwala obejrzeć wnętrze żołądka. Takie badania nieraz pomagają zdiagnozować wrzody, refluks czy nietolerancję glutenu, szczególnie jeżeli jest podczas nich pobierany wycinek żołądka. Kolonoskopia natomiast odgrywa znaczącą rolę nie tylko w diagnostyce polipów czy innych łagodnych zmian, ale także nowotworu jelita grubego, który jest jedną z głównych przyczyn umieralności na raka w naszym kraju. Po prostu ta choroba jest wykrywana w wielu wypadkach zdecydowanie za późno.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania