Wągry to niewątpliwie dokuczliwy problem – są nieestetyczne i mogą wywoływać u niektórych uczucie dyskomfortu. Wągry to nic innego jak łój wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, tworzący widoczne na pierwszy rzut oka zaskórniki. Jak można pozbyć się wągrów i jakie sposoby są najskuteczniejsze?
Skąd biorą się zaskórniki?
Za powstawanie wągrów w dużej mierze odpowiedzialna jest za duża ilość wydzielanego sebum, produkowanego przez gruczoły łojowe skóry. Ilość sebum zależy przede wszystkim od pracy hormonów. Ogromny wpływ mają również czynniki genetyczne. Przy nadprodukcji łoju nietrudno o zatkanie ujścia porów skórnych. Do zapychania się porów mogą przyczynić się również nieodpowiednie kosmetyki (np. ciężkie podkłady), a także niedbały demakijaż. Najwięcej zaskórników powstaje w tzw. strefie T – czyli na czole, w okolicach nosa i na brodzie; to w tych miejscach produkcja sebum jest największa. Aby uniknąć powstawania wągrów, należy przede wszystkim unikać kosmetyków, które wysuszają skórę – chodzi m.in. o preparaty, które mają w swym składzie mentol czy alkohol. Niekorzystny wpływ ma również mydło oraz tłuste i nawilżające kremy.
Jak pozbyć się wągrów? Plastry na wągry, maski
Po pierwsze, warto wprowadzić do pielęgnacji skóry twarzy kilka elementów. Mowa głównie o złuszczaniu skóry, najlepiej przy pomocy kremu lub płynu z kwasem salicylowym. Skuteczne mogą okazać się również plastry na wągry i specjalne maseczki. Plastry na wągry to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, a chcemy szybko pozbyć się niedoskonałości. Większość plastrów nakleja się na nos – wraz z odklejanym paskiem usuwane są zanieczyszczenia, a pory stają się mniej widoczne. Najczęściej plastry na wągry zawierają olejek z australijskiego drzewa herbacianego, który wspomaga leczenie stanów zapalnych.