Ciśnienie tętnicze to siła z jaką napiera krew na ścianki tętnic. Jego norma u zdrowego człowieka wynosi 120/80 mmHg. Warto posiadać w domu urządzenie (ciśnieniomierz naramienny), które w przypadku nagłego skoku ciśnienia, powyżej prawidłowych wartości, pozwoli na bieżące monitorowanie stanu pacjenta.
Nagłe skoki ciśnienia to sytuacje dające szereg objawów, których wystąpienie powinno zostać niezwłocznie skontrolowane
Do najczęściej pojawiających się symptomów skoku ciśnienia należą:
• ból w okolicy oczu
• silny ból głowy i jej zawroty
• pojawienie się potów
• zaczerwienienie się twarzy
• mdłości
• ból w klatce piersiowej.
Zlekceważenie objawów i niepotwierdzenie wysokości ciśnienia, które umożliwia np. ciśnieniomierz naramienny, mogą być powodem pojawienia się stanu zagrożenia zdrowia i życia. Skoki ciśnienia mogą być powodowane wystąpieniem sytuacji stresowej, lękowej, wynikiem nadmiernej aktywności fizycznej, zmianami ciśnienia atmosferycznego, guzami czy zaburzeniami endokrynologicznymi.
Jeżeli dojdzie do sytuacji skoku ciśnienia, należy niezwłocznie podjąć kroki w celu jego obniżenia. Warto jest więc rozpoznać przyczynę skoku ciśnienia i zastosować adekwatne do niego działania.
Leczenie skoków ciśnienia
W przypadku nadciśnienia powodowanego przez występujące choroby tarczycy, Cushinga czy nerek kluczowym dla leczenia skoków ciśnienia jest prawidłowa kuracja tych schorzeń. Gdy przyczyną jest guz lub nowotwór zazwyczaj do wyeliminowania skoków konieczny jest zabieg chirurgiczny i wycięcie zmiany. Najczęściej jednak skoki ciśnienia są mniej groźne a obniżenie podwyższonego ciśnienia sprowadza się do przyjęcia przepisanego przez lekarza kardiologa leku doraźnie obniżającego ciśnienie, z zawartością substancji czynnej o nazwie kaptopryl. Zazwyczaj obniżeniu ciśnienia sprzyja również zastosowanie technik relaksacyjnych, ułożenie w wygodnej pozycji, niewykonywanie gwałtownych ruchów, zapewnienie spokoju czy przewietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa osoba dotknięta skokiem ciśnienia. Wszystkie te sposoby mają na celu ograniczenie zawrotów głowy, obniżenie poziomu adrenaliny, a w konsekwencji ciśnienia tętniczego. Nie bez znaczenia jest również zmiana stylu życia na zdrowszy, czyli wdrożenie aktywności ruchowej oraz odpowiednia, uboga w podnoszącą ciśnienie sól, dieta. Jeżeli powyższe postępowanie nie przynosi oczekiwanego rezultatu, niezbędny jest kontakt z lekarzem lub pogotowiem. Wystąpienie incydentalnego skoku ciśnienia nie musi oznaczać zagrożenia, ale warto jest po takiej sytuacji stale je kontrolować.