Sądząc po temacie będzie to tekst kontrowersyjny, w którym poruszymy różnice w teorii procedur, a tego jak są one przestrzegane i wykonywane.
Każdy pracownik medyczny zetknął się ze szkoleniami na temat procedur stanowiskowych
Wyższe wymagania wiążą się zazwyczaj z lepszym budżetem, a na to przekłada się również czas, którym pracownik dysponuje na wykonanie poszczególnych czynności. Wyższe wymogi też wiążą się z mniejszą liczbą pacjentów którymi powinien się zająć i mniejszą ilością obowiązków do wypełnienia = aby móc wyrobić się we wszystkich pracach i realizować procedury.
Dodajmy jeszcze fakt, że po szkoleniach sanitarnych pracownicy zazwyczaj częściej wykonują powierzone im procedury, natomiast jeżeli szkolenia nie są powtarzane przestają tak częstych praktyk – „opuszczają gardę”
Problem zaczyna się pojawiać kiedy w ośrodku brakuje pieniędzy i realnie trzeba oszczędzać
Oszczędności szukamy wszędzie zarówno w sprzęcie jak i w ludziach. Obcinane są godziny pracy wykorzystywany jest tańszy sprzęt, który de facto częściej się psuje i zwiększa koszty (ale to już inna historia), rzadziej korzysta się ze środków higienicznych – a czasem po prostu nie ma na to czasu. Te wszystkie czynniki składają się na większe ryzyko zakażenia. Zwiększone ryzyko prędzej, czy później (zależnie od jednostki) objawia się chorobami, a nawet wywołuje epidemie.
Podkreślamy że to znacznie zwiększa koszty – w setkach lub tysiącach za każdy dzień trwania zakażenia/epidemii.
Z tego powodu na środkach ostrożności po prostu nie można oszczędzać, moim zdaniem najważniejsze jest mądrze porządkować zasoby. Na tej stronie pod hasłem dezynfekcja znajdziesz wszystkie najlepsze metody ostrożności związane z higieną i dezynfekcją, także będą to rozwiązania efektywne i ekonomicznie. A co ważne skuteczne długoterminowo w każdym ośrodku prywatnym i publicznym.