Jak dbać o stopy?

Jak dbać o stopy?

0

Stopy to podstawa -w końcu na nich opieramy niemal cały ciężar naszego ciała. Zdarza się jednak, iż jednocześnie nie dbamy o nie należycie. Co więc należy robić, aby nasze stopy – a wraz z nimi paznokcie u stóp – były zdrowe i silne?

Dlaczego warto dbać o stopy?

Z pozoru wydaje się to oczywiste – stopy to niezwykle ważna część naszego ciała, dzięki którym pewnie stąpamy po ziemi. W obecnych czasach nasze stopy nie mają lekko – większość dnia spędzamy w ciasnym obuwiu, nierzadko uprawiamy sport, jednym słowem, stopy często ulegają przeciążeniu, pojawiają się na nich odciski czy modzele. Poza tym w obuwiu panuje wilgoć i łatwo namnażają się bakterie, a z drugiej strony – mogą ulec przesuszeniu, co prowadzi do pękających pięt. Ponadto, jeśli nie zadbamy o paznokcie u stop te mogą nam wzrastać lub utrudniać swobodne chodzenie w butach. Co w takim razie robić, aby nasz stopy były zdrowe i zawsze niosły nas tam, gdzie chcemy? W końcu nierzadko chcemy je pokazywać latem, warto więc zadbać o ich estetyczny wygląd.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Profimed.com

Pielęgnacja stóp

Możemy ją podzielić na kilka etapów. Po pierwsze – odpowiednie obuwie. Ani za małe, ani za duże – szczególnie jednak warto zwrócić uwagę na to, aby były dostatecznie długie, jak i szerokie. Jeśli to możliwe – warto zrezygnować z butów na wysokim obcasie, które chociaż piękne to sprawiają, że stopy po prostu cierpią. Po drugie, peeling lub pumeks. Aby skóra stóp była miękka, możemy wykonać samodzielnie peeling, ale także ciekawą propozycją są krótkie kąpiele solne, które relaksują ujędrniają skórę stóp. Pumeksem natomiast (np. obustronnym pumeksem ceramicznym od Tweezerman) usuniesz zrogowaciały naskórek, a następnie wygładzisz powierzchnię pięty i całej stopy. Dla pełnego efektu nawilżenia i pielęgnacji warto nałożyć odpowiedni krem do stóp (najlepiej z witaminami A oraz E), dzięki czemu unikniemy przesuszeń. Dodatkowo możesz sobie zafundować masaż stóp, który fantastycznie relaksuje, a dodatkowo poprawia ukrwienie stóp.

Pielęgnacja paznokci u stóp

Obcinanie paznokci u stóp jest równie ważne, co w przypadku dłoni. Tu jednak nie powinniśmy pozwalać sobie na długie paznokcie, ponieważ nie jest to wygodne w przypadku butów zimowych. Jaka długość paznokci stóp jest najlepsza? Wystarczy przyciąć je tak (np. kleszczykami Tweezerman), aby obrys paznokcia delikatnie wykraczał poza palec. To w zupełności wystarczy, aby go ochronić przed urazami mechanicznymi. Pozwala to również uniknąć wzrasta paznokcia w skórę. Dla pełnego efektu usuń tarką zgrubiały naskórek, pamiętaj jednak przy tym, aby robić to delikatnie i z wyczuciem.