Co to jest wigofil i jak go wykorzystać?

Co to jest wigofil i jak go wykorzystać?

0

Co to jest wigofil? Osoby niezwiązane z branżą tekstylną mogą być nieświadome, że każdego dnia stykają się z tą tkaniną stosowaną w produkcji przedmiotów codziennego użytku. Otóż wigofil to wysokiej jakości tkanina polipropylenowa typu włóknina wytwarzana z zastosowaniem technologii spunbond. Określany jest również jako włóknina płaska, flizelina i włóknina polipropylenowa.  Jest powszechnie stosowany w wielu gałęziach przemysłu dzięki swoim właściwościom i funkcjonalności jako tkanina podszewkowa, tkanina kaletnicza, tkanina obiciowa, tkanina osłonowa i agrowłóknina. Poniżej odpowiemy na pytanie jak wygląda i jakie są rodzaje wigofilu oraz jak wykorzystać włókniny PP?

Właściwości wigofilu

Dlaczego warto wybrać wigofil?

  1. Brzegi wigofilu nie rozsypują się dzięki czemu nie trzeba go obszywać, a wręcz może służyć jako lamówka do obszywania i wzmacniania szwów oraz brzegów tkanin.
  2. Jest to tkanina przepuszczająca powietrze i wilgoć.
  3. Włóknina PP nie pali się, a jedynie topi. Dlatego należy unikać prasowania tej tkaniny w wysokiej temperaturze, gdyż pod jej wpływem cienki wigofil może ulec stopieniu, a grubszy wigofil może stracić swoje właściwości.
  4. Jest łatwy w obróbce tzn. łatwo go ciąć, formować i szyć.
  5. Jest lekki co ułatwia transport oraz korzystnie wpływa na właściwości produktów uszytych z wigofilu.
  6. Występuje w wielu kolorach i gramaturach.

Grubość włókniny PP (polipropylenowej) a jej właściwości

Wigofil to włóknina propylenowa występująca w gramaturze 15-180 g/m2, jest zatem bardzo lekka, co stanowi jej dużą zaletę. W zależności od grubości wigofil ma różne właściwości i zastosowanie. Cienki wigofil posiada gramaturę 15-50 g/m2, jest miękki i wyglądem przypomina materiał ale po pewnym czasie może zacząć się mechacić. Włóknina polipropylenowa średniej grubości 50-100 g/m2 jest już sztywniejsza i mniej podatna na mechacenie, a wigofil gruby o gramaturze przekraczającej 100 g/m2 jest już sztywny, przypomina plastik i jest odporny na mechacenie się.

Chcąc dodatkowo usztywnić gotowy produkt można zdecydować się na wigofil samoprzylepny posiadający z jednej strony warstwę kleju zabezpieczoną papierem. Wówczas gotowe elementy będą dużo sztywniejsze niż przy zszywaniu samych krawędzi materiału wierzchniego z włókniną.

Urozmaiceniem jest też wigofil antypoślizgowy posiadający podgumowanie, a dokładniej na jednej stronie naniesione są silikonowe kropki, które ograniczają przesuwanie się gotowych przedmiotów, np: poduszek mebli czy legowiska dla psa.

 

Jak wykorzystać wigofil?

Ze względu na grubość tego materiału można następująco podzielić zastosowanie wigofilu:

  • Wigofil o gramaturze 15-50 g/m2 stosuje się jako tkaniny osłonowe i techniczne w przemyśle meblarskim i tapicerskim, medycznym (maseczki, stroje ochronne)
  • Wigofil o gramaturze 50-100 g/m2 – wykonuje się z niego podbitkę do mebli miękkich, kieszonki na sprężyny w materacach, warstwę poślizgową pomiędzy pianką tapicerską a tkaniną obiciową (ułatwia to nasunięcie pokrowca), wyściółki meblarskie, pikowanie dla tkanin obiciowych.
  • Wigofil o gramaturze >100 g/m2 – jest wykorzystywany jako usztywnienie w torebkach, portfelach i innej galanterii, materiał na eko torby, pokrowce na odzież, torby shopperki.

Jednak nie warto ograniczać się do tego podziału, gdyż włókninę PP można wszechstronnie wykorzystywać w innych celach. Przykładowo wigofil można stosować jako tkaniny kaletnicze do wzmocnienia torebek, plecaków i portfeli. Włóknina polipropylenowa może też służyć jako podszewka do torebek, można ją również stosować pod guzikami, napami i zapięciami magnetycznymi jako ochronę przed rozdarciem. Paski z wigofilu wykorzystuje się jako lamówki, a jako samodzielna tkanina służy on do produkcji przedmiotów takich jak: torby reklamowe z wigofilu (na włókninie PP można nadrukować napis lub grafikę reklamową), pokrowce na garnitury, torby wielorazowe na zakupy.

Wigofil stosowany jest również w rolnictwie jako agrowłóknina do ochrony roślin przed ptakami, owadami i przymrozkami oraz w ogrodnictwie, gdzie służy do zabezpieczania przed porastaniem chwastami ziemi, np: wokół iglaków, krzewów oraz między rozsadami truskawek i innych roślin.

Ponadto włókniny polipropylenowe typu wigofil wykorzystuje się jako tło fotograficzne.

 

Gdzie można kupić wigofil i w jakiej cenie?

Dobrze zaopatrzona hurtownia tkanin kaletniczych powinna posiadać w sprzedaży wigofil biały, czarny, szary, beżowy i kolorowy w wielu gramaturach. Może on być sprzedawany na metry lub w rolkach. Co istotne rolka wigofilu może mieć różną szerokość i długość nawoju w zależności od producenta przeznaczenia i gramatury włókniny, dlatego cena wigofilu za metr lub rolkę również może być zróżnicowana. Najlepiej zapytać o ofertę w wybranej hurtowni tkanin.