Bardzo często zimą czujemy we własnych domach dyskomfort z powodu wciąż towarzyszącego nam zimna. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?
Przede wszystkim, aby ciepło podczas chłodnych dni nie uciekało z pomieszczeń warto zainwestować w dobre ocieplenie domu. W zasadzie każdy zabieg, który wykonamy w celu zatrzymania ciepła w domu przyniesie mierne efekty, jeśli nie ocieplimy go prawidłowo. Można użyć w tym celu różnorodnych materiałów, na przykład wełny mineralnej, styropianu czy pianki poliuretanowej. Ocieplanie pianką PUR na przykład może przynieść nie tylko dobrą izolację termiczną, ale również akustyczną. Dodatkowo ocieplanie pianką zapewnia, że nie powstaną żadne szczeliny termiczne, przez które ciepło mogłoby wydostawać się z pomieszczeń. Montaż pianki PUR również jest bardzo szybki w wykonaniu. Jest to więc metoda zarówno praktyczna, jak i przynosząca znaczne oszczędności w ogrzewaniu budynku.
Kiedy już dom jest ocieplony prawidłowo możemy wykonywać kolejne zabiegi w celu zatrzymania w nim ciepła. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że temperatura w domu ochładza się najbardziej poprzez nieszczelne okna. Warto więc sprawdzić, czy rzeczywiście nasze okna zachowują szczelność, a jeśli nie, to podjąć odpowiednie kroki. Uszczelnić je możemy na przykład za pomocą specjalnych silikonowych uszczelek.
Należy również zwrócić uwagę gdzie usytuowane są w naszym domu grzejniki. Jeśli grzejnik w pokoju zastawiony jest przez jakiś mebel, to najprawdopodobniej to może być winowajca zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu. Nie należy więc zasłaniać niczym grzejników, aby ciepło mogło swobodnie się rozprzestrzeniać.
Pamiętajmy również o tym, żeby nie wietrzyć pokojów, podczas gdy kaloryfery są odkręcone. Powoduje to bardzo dużą utratę ciepła i generuje większe koszty, jakie wydajemy na ogrzewanie domu. Należy oczywiście regularnie wietrzyć pomieszczenia, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy grzejniki są zakręcone.