Prawdopodobnie każdy kierowca zadał sobie lub komuś to pytanie. Czy oszukanie policyjnego alkomatu jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej pojawiające się w Internecie sposoby na uzyskanie wyniku równego 0. Tylko czy są one naprawdę skuteczne? Przeczytaj, zanim wypróbujesz którykolwiek z nich.
Kawa i prysznic
Niektórzy sądzą, że wzięcie zimnego prysznica i wypicie mocnej kawy eliminuje z organizmu alkohol. To prawda, że możemy dzięki temu poczuć się bardziej pobudzeni i odświeżeni. Ale ani zimna woda, ani kawa nie powodują szybszego wydalenia alkoholu z krwi. Metoda ta jest więc nieskuteczna.
Płyn do płukania ust
Płyn do płukania ust o miętowym smaku może wydawać się skutecznym środkiem. Jednak użycie go nie spowoduje zaniżenia wyniku badania alkomatem – a może go wręcz zwiększyć, jeżeli dany alkomat będzie wrażliwy na takie zakłócenia. Dlaczego? Praktycznie wszystkie płyny do płukania jamy ustnej zawierają w składzie alkohol…
Papierosy
Policyjne alkomaty posiadają zwykle sensory elektrochemiczne, których nie rusza ani mięta, ani nikotyna. A jeżeli sami siebie chcemy zbadać, wypalenie papierosa bezpośrednio przed badaniem nie jest dobrym pomysłem. Inne sensory w urządzeniach wyczuwają nie tylko alkohol, ale mogą być także wrażliwe na substancje zawarte w papierosach. Dlatego wynik takiego pomiaru może być błędny i niekorzystny dla nas. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że rozkalibrujemy w ten sposób alkomat.
Ocet
Jednym z polecanych sposobów na zneutralizowanie alkoholu jest wypicie octu po spożyciu trunku. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Picie octu w dużych ilościach może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak uszkodzenie wątroby i innych narządów wspomagających trawienie. Poza tym ocet nie posiada właściwości neutralizujących alkohol.
Guma do żucia
Żucie miętowej gumy lub zjedzenie cukierka nie wpłynie na wynik pomiaru alkomatem. Może jedynie zneutralizować zapach alkoholu, co sprawi, że nie przywitamy policjanta „alkoholowym oddechem”. Jednak stan wskazujący na spożycie trunku można ocenić nie tylko po oddechu, ale też po wyglądzie i zachowaniu. Nie gwarantuje to więc uniknięcia badania alkomatem.
Wniosek jest jednoznaczny. Nie chcesz, aby badanie alkomatem wykazało spożycie alkoholu – nie siadaj za kierownicą, jeśli coś wypiłeś. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz już prowadzić, najpierw wykonaj pomiar domowym alkomatem. Alkomaty używane przez policję to profesjonalne urządzenia, które niełatwo oszukać. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to nie tylko ryzyko mandatu, ale także narażanie na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu.