Czy wazektomia ma skutki uboczne?

Czy wazektomia ma skutki uboczne?

0

Wazektomia jest zabiegiem, który przeprowadza się u mężczyzn zdecydowanych na taką formę antykoncepcji. Uważana jest za jedną z najskuteczniejszych, ponieważ odcięte lub zablokowane nasieniowody nie są w stanie doprowadzać plemników do nasienia. Taki zabieg uniemożliwia zatem zapłodnienie komórki jajowej. Mimo iż sama procedura nie jest skomplikowana i trwa około pół godziny, jak każdy inny zabieg może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych. Co warto wiedzieć o wazektomii? Z czym niektórzy pacjenci mierzą się po przeprowadzeniu u nich tej procedury?

Przebieg wazektomii

Zabieg, jakim jest wazektomia, należy do zabiegów mikrochirurgicznych. W jego przeprowadzeniu stosuje się skalpel, który służy do wykonania nacięcia w okolicy pachwin. Obszar ten jest wcześniej poddawany znieczuleniu, by zapewnić pacjentowi maksymalny komfort w czasie całej procedury. W momencie, gdy dojdzie do odsłonięcia nasieniowodów, zostają one przecięte, a ich światło zamknięte. Każdy koniec musi być odpowiednio zabezpieczony, po czym umieszczony w fałdach skórnych moszny, by zapobiec ich ewentualnemu przemieszczaniu się i rekanalizacji.

 

Należy zaznaczyć, że zabieg ten nie wpływa na libido, czynności urologiczne, nie powoduje zaburzeń hormonalnych, czy problemów z uzyskaniem wzwodu. Nie ma także związku z długością trwania stosunku. Z tego też powodu jest to zabieg, na który najczęściej decydują się mężczyźni po 35. roku życia i posiadający już potomstwo.

Skutki uboczne wazektomii

Wazektomia, jak każdy zabieg, wiąże się z rekonwalescencją i skutkami ubocznymi, które występują zaraz po zabiegu lub w stosunkowo niedługim czasie po jego przeprowadzeniu. O czym warto wiedzieć, poddając się tej procedurze?

Dolegliwości występujące w pierwszych dniach po wazektomii

Pacjenci, którzy decydują się na wazektomię, muszą liczyć się z wystąpieniem krwawień i bólu w miejscu zabiegu. Ma to związek z naruszeniem nasieniowodów, jak i przecięciem skóry w okolicy pachwiny. Zdarza się, iż u niektórych pacjentów zauważa się widoczne miejscowe krwiaki i siniaki. Są to jednak objawy, które ustępują w ciągu kilku najbliższych dni.

Stany zapalne

Innym skutkiem ubocznym, który można zaobserwować u mężczyzn po wazektomii, jest zapalenie najądrza. Najczęściej stan ten przejawia się dolegliwościami bólowymi oraz opuchlizną występującą w okolicy jąder lub najądrzy. Jest to stan zapalny, który może pojawić się u panów w ciągu roku od przeprowadzenia omawianej procedury. Gdy do niego dojdzie, stosuje się ciepłe kąpiele i środki o działaniu przeciwzapalnym.

Infekcje

Po wazektomii na obszar zabiegowy nakładany jest specjalny opatrunek. Mimo iż pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu, powinien zdawać sobie sprawę z konieczności zmiany opatrunku i odpowiedniej troski o ranę pozabiegową. Brak odpowiedniego postępowania może w takiej sytuacji prowadzić do infekcji rany, co zazwyczaj wiąże się z niewłaściwą higieną. 

Podskórne zgrubienia

Innym, równie często występującym skutkiem ubocznym wazektomii, jest powstawanie zgrubień podskórnych. Są one wyczuwalne w miejscu, w którym doszło do nacięcia. Tego typu zmiany nie mają jednak złośliwego charakteru. Nie stanowią także zagrożenia dla zdrowia i życia.

Rekanalizacja nasieniowodów

Zazwyczaj wykonanie wazektomii to jednorazowa procedura, której nie trzeba powtarzać. Może się jednak zdarzyć, iż z powodu np. nieodpowiedniej rekonwalescencji, czy indywidualnych uwarunkowań organizmu mężczyzny dojdzie do ponownego przemieszczania się nasieniowodów i ich połączenia. Mówi się w takiej sytuacji o rekanalizacji. Zespolenie nasieniowodów może powodować przywrócenie ich funkcji, czyli transfer plemników do nasienia.

Konsultacja wstępna z lekarzem medycyny estetycznej

Jeżeli u pacjenta występują skutki uboczne, warto pozostać w stałym kontakcie ze swoim lekarzem i w razie potrzeby skonsultować z nim swoje obawy. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy zabieg wazektomii jest również dla Ciebie, możesz umówić się na wizytę w Klinice Novoderm w Łodzi.