Czym pokryć dach?

Czym pokryć dach?

0

Trudno dziś nie zauważyć, jak ogromną popularność zyskały blachodachówki. Dlaczego Polacy tak często decydują się na to pokrycie dachowe? W jakich przypadkach warto skorzystać z blachodachówki, a kiedy zdecydować się na coś innego? Które właściwości tego materiału dekarskiego są najbardziej godne uwagi?

Właściwości blachodachówki

Jak sama nazwa wskazuje, blachodachówka jest pokryciem łączącym w sobie cechy blachy jak i tradycyjnej dachówki. Rzecz w tym, iż kształtem i ogólnie wyglądem blachodachówki w niczym w zasadzie nie różnią się od zwyczajnych dachówek. Jeśli zaś chodzi o proces produkcji balchodachówki oraz o wykorzystane w nim materiały, pokrycie to zaliczyć należy do pokryć blaszanych.

Przyczyną stworzenia blachodachówki była chęć skonstruowania pokrycia łączącego w sobie najlepsze cechy dachówki i blachy. Wydaje się, że w dużej mierze się to udało. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze lepszym rozwiązaniem jest wybór blachodachówki w miejsce ceramiki lub zwyczajnej blachy. Wiele zależy od rodzaju dachu, jak również od jakości danej blachodachówki.

Ceramiczna alternatywa

Oczywiście, nadal całkowicie nie wyszły jeszcze z użytku dachówki ceramiczne. Niemniej jednak, z kilku powodów, ich popularność stale maleje. Czy jednak faktycznie ich wybór jest gorszym rozwiązaniem od zdecydowania się na blachodachówkę?

Na pewno należy zauważyć, że ceramika jest relatywnie ciężkim materiałem. Oznacza to, że mogą pojawić się trudności z wyłożeniem pokrycia ceramicznego. Bez wątpienia, do wykonania tej czynności koniecznie trzeba wynająć fachowca. Blachodachówka jest natomiast zdecydowanie lżejsza, przez co często również laik jest w stanie samodzielnie stworzyć pokrycie z blachodachówek.

Warto również zauważyć, ze ceramika pomimo iż jest twarda i odporna na uderzenia, to jednak przy upadku łatwo może się rozbić. Dlatego też, istnieje ryzyko strat finansowych na etapie montażu dachówek. Blachodachówki wypadają pod tym względem zdecydowanie lepiej.

Rodzaj dachu a jego pokrycie

Rzecz jasna, nie do każdego dachu i budynku pasują te same pokrycia. Blachodachówka zdaje się być najlepsza w przypadku większości domów jednorodzinnych. Jeśli już jednak chodzi o garaże, czy też jakieś pomieszczenia przemysłowe, inne rozwiązania mogą być najlepsze.

We wspomnianych powyżej przypadkach warto rozważyć skorzystanie z blachy trapezowej. Bez wątpienia, jest to bardzo praktyczne pokrycie dachu, które sprawdza się w przypadku wymienionych rodzajów pomieszczeń.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal