Płyty warstwowe są elementami, które są mocowane do konstrukcji budowli. Cechują się pewną wytrzymałością i pełnią funkcję osłonową. Wpływa na estetykę obiektu, przez co staje się atrakcyjny architektonicznie. Jednak przed przystąpieniem do montażu trzeba się trzymać pewnych zasad.
Przed samym procesem należy sprawdzić dokładność wykonania konstrukcji i czy odpowiada projektowi. Płyty warstwowe mogą już mieć określony rozmiar. Po ustaleniu szczegółów z wykonawcą, są one odpowiednio przycinane. Zaleca się, aby najpierw dopasować płytę do podłoża, a dopiero później ją przymocować. Nie można zapominać o prawidłowej pozycji płyty. Jeśli nie jesteśmy tego pewni, to warto używać poziomicy. Szczególną uwagę należy także zachować przy łączeniu płyt, gdyż montaż płyt warstwowych wymaga precyzji. Dość łatwo tutaj popełnić błąd, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i trzymać się założeń projektowych. Wskazane jest także zwrócenie uwagi na rdzenie izolacyjne. Uszczelka powinna idealnie przylegać do ściany, nie tworząc zbędnych szczelin. Konieczne może być także docisk płyt, stosując specjalnie przygotowane do tego pasy z klamrami.
Warto zwrócić uwagę na uszczelnienia płyt, a zwłaszcza obróbki blacharskie i połączenia pomiędzy płytami. Uszczelniacze powinny być wykonane z silikonowej, chociaż stosuje się także z masy butylowej. Mają one przeciwdziałać infiltracji powietrza, które może się dostać do zamkniętych szczelin. Dostępne są także uszczelniacze z masy plastycznej, które stosowane są do zabezpieczenia połączenia płyt od wewnątrz. W niektórych ofertach można znaleźć także uszczelniacze wykonane z pianki poliuretanowej, które są stosowane do wypełnienia wolnych przestrzeni. Z kolei masa silikonowa dobrze sprawdza się także w obróbkach blacharskich. Oczywiście, wymagania mogą być różne, w zależności od danego obiektu. Niemniej jednak silikon jest materiałem, który coraz częściej stosuje się w budownictwie. Możemy wyróżnić trzy grupy kolorystyczne płyt warstwowych. Grupa pierwsza to kolory jasne, z kolei trzecia – bardzo ciemne. Specjaliści zalecają stosowanie płyt z grupy I i II.