Domy inteligentne – co mogą nam zaoferować?

Domy inteligentne – co mogą nam zaoferować?

0

Technologia domów inteligentnych znana jest w Europie od kilkunastu lat, jedna w Polsce dopiero od niedawna jest ona coraz bardziej rozpowszechniania. Wszystko z powodu jej ceny, która dawniej była zaporowa. Obecnie sytuacja ta zmienia się i możliwe jest stworzenie domu inteligentnego za naprawdę niewielkie pieniądze! Co warto wiedzieć o technologiach inteligentnych? Czym są domy inteligentne?
Dom inteligentny to nic innego jak instalacja tworzona w domach prywatnych, ale również mieszkaniach, biurach, gabinetach. Sprawdza się ona zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i zawodowych. Instalacje składają się z licznych czujników oraz aplikacji, która nimi zarządza. Jeszcze do niedawna w Polsce rozpowszechnione były instalacje przewodowe, które wymagały ciągnięcia dziesiątek metrów kabli w ścianach. Rozwiązanie to nie było wygodne – jeśli mieszkanie było wykończone, a właściciel decydował się na instalację, konieczne było kucie ścian.
Obecnie sytuacja jest znacznie łatwiejsza – wszystko za sprawą instalacji bezprzewodowych, w których czujniki i aplikacja porozumiewają się przy pomocy WIFI lub radiowo.

W czym wyręczy nas dom inteligentny?

Wśród licznych udogodnień, jakie wymieniane są w przypadku domów inteligentnych wiele mówi się o detektorze czadu oraz czujnikach zalania wody. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa. Szczególnie ten pierwszy przykład wydaje się być ważny w okresie zimowym. Posiadając klasyczny piec gazowy nie jesteśmy sami w stanie wyczuć niebezpieczeństwa, jakim jest tlenek węgla. Detektor czasu pozwoli na szybkie zaalarmowanie o nieszczelności instalacji.
Zarzadzanie czujnikami jest niezwykle proste – pomoże w tym dedykowana aplikacja, którą obsługujemy poprzez smartfona czy tablet.