Działanie w zakresie ISO 45001

Działanie w zakresie ISO 45001

0

Pojawienie się w marcu 2018 roku ISO 45001 wprowadziło małą rewolucję, jeśli chodzi o tematykę BHP. Dotychczas obowiązujące normy zmieniły się. Nowo powstające firmy zaczęły przygotowywać się do pozyskania takiej certyfikacji, aby móc patrzyć śmielej w przyszłość przedsiębiorstwa.

Jak uzyskać certyfikat ISO 45001?

Wdrożenie ISO 45001 trwać może ok. dwunastu miesięcy. Wydaje się to długim czasem, ale zmiana działania dla wielu przedsiębiorstw, nie jest możliwa od tak. Potrzebne są etapowe zmiany, które sprawią, że uzyskanie certyfikacji będzie możliwe. Ale jak można tego tak naprawdę dokonać? System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (ISO 45001:2018) ma sprawić, że w firmie nie ma dochodzić do wypadków przy pracy lub też ma być to minimalna ilość wydarzeń. Ktoś może powiedzieć: “ale u mnie do tej pory nie było żadnych wypadków!”. Na szczęście! Los jednak potrafi być okrutny i szczęśliwa karta może odwrócić się w najmniej spodziewanym momencie, szkodząc firmie. Warto więc zrobić wszystko, aby móc uniknąć takiej sytuacji – w czym pomóc może audyt ISO 45001, który zorganizować może m.in. na życzenie DJB doradztwo.

Wdrożenie nowych norm BHP

Tak, ten wieloetapowy proces rozpoczyna się od określenia otoczenia, w jakim dane przedsiębiorstwo na co dzień działa. Ważne jest również określenie oczekiwań, jakie stawiane są przez osoby zainteresowane.

Ważne jest określenie procesów BHP, jakie odnoszą się do danej organizacji – w tym również, jeżeli chodzi o ryzyka i szanse, jakie związane są ściśle z danym tematem. To właśnie na tym etapie opracowuje się również odpowiednią dokumentację dla ISO 45001. Chodzi o to, aby stworzyć niezbędne procedury systemowe i procesowe, instrukcje operacyjne, formularze, jakie będą musiały być przestrzegane.

Czas na to, aby nowe regulacje, jakie zostały uchwalone, poznane zostały przez pracowników. W szczególności tych szeregowych. Aczkolwiek, nie można pomniejszać na tym etapie roli kadry kierowniczej. Wręcz przeciwnie – nowa norma ISO 45001:2018 pokazuje, że bardzo ważna jest rola przywódcy, który będzie nad wszystkim sprawował pieczę. 

Kolejnym etapem jest audyt wewnętrzny na zgodność z wymaganiami normy ISO 45001. To właśnie w ten sposób potwierdza się zgodność prowadzonych działań z nowo założonymi normami. Jeżeli dojdzie do wykrycia jakichś niezgodności, firma ma czas na to, aby wprowadzić zmiany. Jeżeli otrzyma się pozytywny wynik, to będzie można otrzymać międzynarodowy certyfikat ISO 45001.