Żyjemy w czasach konsumpcjonizmy, w których rzeczy stają się stare już po kilku miesiącach, a producenci prześcigają się w produkcji coraz to nowych modeli tego samego, by nakłonić nas do kupowania. Kiedyś mówiono, że rzeczy mają duszę i czuć w nich rękę wytwórcy, obecnie, żadnej ręki nie ma, bo zastąpiły ją maszyny, a producenci masowo są oskarżani o postarzanie towarów. W takich oto czasach rozwija się idea sharing is caring, co znaczy, dzielenie się jest dbaniem.
Za naszą zachodnią granicą, a dokładnie w Berlinie w latach 90. dwudziestego wieku zaczęto zauważać konieczność dzielenia się rzeczami, które już nie są komuś potrzebne. W kraju, w którym systematycznie wystawiano na ulicę dobre sprzęty, by śmieciarki wywoziły je na wysypiska, zauważono, że wiele z nich mogłoby jeszcze komuś posłużyć, ale był problem, jak takich ludzie ze sobą połączyć, pamiętajmy, że nie istniał wtedy internet. Wymyślono więc GIVEBOX, skrzynkę, szafę pudło, kawałek przestrzeni, w której ludzie chcący pozbyć się czegoś użytecznego mogli to zostawić a ludzie poszukujący odnaleźć.
Szybko ten pomysł zyskał przychylność mieszkańców Berlina i zaczęli go powielać, powstawały kolejne takie miejsca swobodnej wymiany. Z czasem idea rozlała się po całych Niemczech, a potem na cały świat. Tak też “pudełka z darami” mamy już w Austrii, Szwecji, USA, Kanadzie, Szwajcarii, Francji i ostatnio w Polsce.
Jak założyć taki punkt?
Polska dołączyła do tego ruchu stosunkowo niedawno a pierwszym miastem, w którym powstały giveboxy jest Poznań, obecnie, gdy powstaje ten tekst (2018), wiemy o dwóch takich szafach w tym mieście.
Trzeba wybrać odpowiedni “pojemnik”
Skrzynkę, trwałe pudło lub szafę, najlepsza byłaby szafa metalowa. Musi być to coś trwałego. Warto taką szafę wyposażyć w kółka by w razie czego można było ją przemieścić, dla bezpieczeństwa można przymocować ją do jakiegoś trwałego elementu, by nie “zniknęła” szczególnie narażona mogłaby być właśnie metalowa szafa, bo to wiadomo cenny łup dla złomiarzy.
Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce
Powinien być to teren prywatny, należący do kawiarni, restauracji, wspólnoty mieszkaniowej itp. ponieważ w większości krajów przepisy zabraniają pozostawiania takich rzeczy w przestrzeni publicznej. Pamiętajmy o uzyskaniu, najlepiej pisemnej, zgody właściciela terenu na umieszczenie takiego boxa.
Oznacz szafę
Umownym oznaczeniem takiego miejsca jest napis GIVEBOX i trzeba go umieścić, by nie było wątpliwości, do czego to służy.
Wypełnij szafę
Givebox bez zawartości jest mało przydatnym elementem miasta, więc postaraj się zwołać znajomych i zorganizuj zbiórkę przedmiotów, które w boxie umieścicie. Dobry do tego jest Faceboook
Co w Boxie umieścić?
Cokolwiek co już nie jest Ci potrzebne, a może się komuś przydać, to mogą być książki, bibeloty, maskotki, drobny sprzęt elektroniczny i wiele innych, ludzie potrafią być kreatywni. Należy jednak pamiętać, by nie wkładać tam ewidentnych śmieci z nadzieją, że przecież amatorzy znajdą się na wszystko. Szanujmy się nawzajem.
Dzielmy się, ale też nie bójmy się korzystać z tego, co komuś już jest zbędne. Pomoże to trochę zwolnić rozpędzone tryby szalonej machiny konsumpcjonizmu i dać wielu rzeczom drugie życie.