Jak dbać o czystość wody w ogrodowym basenie?

Jak dbać o czystość wody w ogrodowym basenie?

0

 

Ogrodowy basen jest nierzadko marzeniem, które wielu z nas udaje się spełnić dzięki wyrzeczeniom i znacznym oszczędnościom. To miejsce relaksu i zabawy dla całej rodziny, ale i pewnego rodzaju synonim luksusu. Warto jednak pamiętać, że luksusowy basen, który daje dumę i radość musi również dawać odpowiednie bezpieczeństwo. A tu na plan pierwszy wchodzi czysta i odkażona woda: jak o nią właściwie zadbać?

Czysta woda w basenie – jakie to ma znaczenie?

Sterylna, przejrzysta woda w przydomowym basenie ma znacznie większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu wyłącznie o komfort zanurzania ciała w przezroczystej wodzie, ani nawet o możliwość nurkowania i podziwiania dna basenu, ale o nasze zdrowie. Woda, którą napełnia się basen bardzo szybko traci swoją jakość i powoduje, że namnażają się w niej różnego rodzaju zarazki i bakterie. One z kolei mają negatywny wpływ na wrażliwą skórę dzieci, osób starszych i alergików, co może u nich powodować różne niepożądane reakcje. Pierwszym krokiem do zadbania o czystość wody jest zainstalowanie w niej odpowiednich systemów filtrujących. Mogą to być filtry piaskowe jak np. z https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/, które dotleniają wodę i jednocześnie wymieniają ją na nową tak, by nie dopuścić do rozwijania się w niej drobnoustrojów, czy układy filtrujące znane jako pompy do basenu oraz filtry kartuszowe.

Odpowiedni system filtrowania wody w basenie ogranicza jej zanieczyszczenie i daje pewność bezpiecznej kąpieli zarówno dla osób mniej, jak i bardziej wrażliwych. To właśnie filtrowanie sprawia, że na ciele nie pojawiają się swędzące, grzybiczne wypryski, plamki czy czerwone podrażnienia wymagające wizyty u lekarza i leczenia.

Chlorowanie wody od A do Z

Drugim ważnym działanie po instalacji systemów filtrowania wody jest zadbanie o jej właściwe chlorowanie. Chlor większości z nas kojarzy się z basenami miejskimi i często nie mamy świadomości, że również woda w ogrodowym basenie powinna być chlorowana. A to właśnie od dawkowania chloru (ręcznego lub automatycznego) zależy m.in likwidacja drobnoustrojów tkwiących głęboko na poziomie komórkowym wody oraz utrzymanie jej odpowiedniego pH. Znaczenie, jakie ma chlor w basenie opisane jest szerzej tutaj: https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/, natomiast dla osób szukających informacji zbilansowanych warto po prostu wiedzieć, że chlor jest najskuteczniejszym środkiem dezynfekującym wodę od środka. To właśnie on skutecznie i szybko zabija bakterie i nadaje wodzie sterylnego charakteru. W połączeniu ze sprawnym układem filtrowania wody w basenie, chlor stanowi jego niezbędne dopełnienie.

Dawkowanie chloru uzależnione jest od wielkości basenu, jego powierzchni i głębokości. Sam chlor można kupić w postaci wygodnych pastylek lub proszku albo płyny, który we właściwej ilości wrzuca się do basenu. Można to robić ręcznie – tu o wskazówki warto dopytać ekipę instalującą konstrukcję zbiornika w ogrodzie, lub automatycznie, wykorzystując tzw. solniczki czyli maszyny do chlorowania