Budując dom często nie uwzględniamy wyłazu dachowego. Okno dachowe nie zawsze jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Wygodne wyjście na dach na pewno się przyda w przypadku konserwacji i różnych ważnych napraw.
Rodzaj wyłazu dachowego zależy od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy go zamontować. Jeśli chcemy go umiejscowić na strychu, to wystarczy zwykła szyba. Nie musi ona być termoizolacyjna, inaczej jest w przypadku, kiedy chcemy go na przykład zrobić z sypialni na poddaszu. Wtedy powinien wykazywać się odpornością na uszkodzenia atmosferyczne i mechaniczne. Wyłaz dachowy może być wykonany z drewna, PVC lub aluminium. Nowym trendem w budownictwie jest stosowanie uniwersalnych wyłazów dachowych, które przypominają okna połaciowe. Warto zaopatrzyć się w szybę z hartowanego szkła, która będzie odporna na zalegający śnieg na dachu. Powinna też dobrze się sprawdzić w przypadku gradobicia. Wyłaz także powinien się otwierać na kilku płaszczyznach, gdyż przy zalegającym śniegu otwieranie w jednym kierunku stanie się niemożliwe, zwłaszcza przy przymrozkach.
Montaż wyłazów możliwy jest na dachach z odpowiednim nachyleniem i płaskich. W przypadku tego drugiego rozwiązania, należy szczególny nacisk położyć na szczelność. Najłatwiej zamontować wyłaz podczas wykonywania dachów, ale na już istniejącym także jest to możliwe. Może być to trochę pracochłonne, gdyż wymaga usunięcia pokrycia dachowego. Każdy wyłaz jest wyposażony w kołnierz, rurę i pierścień. Wyłazy dachowe najlepiej umieścić tuż koło komina. Jego miejsce zamontowania powinno być znane już na etapie projektu. Ponadto wyłaz może być mało widoczny za kominem, łatwo będzie go ukryć. Warto także zaopatrzyć się o odpowiednie zabezpieczenie wyłazów, wszystkie elementy powinny zostać odpowiednio mocno przymocowane. Warto także pierwszą pracę z wyłazem zlecić komuś, kto się dobrze na tym zna. Nieodpowiednie zamontowanie elementów może nie tylko uszkodzić pokrycie dachowe, ale także otrzymamy efekt, którego się nie spodziewaliśmy.