Kolizja drogowa jest zawsze sporym przeżyciem, a jej skutki mogą być odczuwalne jeszcze przez długi czas, nawet jeśli wydaje się, że szkody są niewielkie, a zdrowie nie uległo obrażeniom. Wypadki przychodzą nagle i niespodziewanie. Jeśli jesteśmy w nich stroną poszkodowaną, która w niczym nie zawiniła, a jedynie poniosła starty, najczęściej dziękujemy, że nic poważnego się nie stało i chcemy zamknąć temat jak najszybciej, godząc się na warunki ubezpieczyciela, reprezentującego sprawcę.
Mijający czas pokazuje jednak, że mogło być inaczej, ale przedawnionych spraw nie da się już zrekompensować. Czy nie warto zatem starać się o wyższe odszkodowanie zawczasu? Na czym polega dopłata do odszkodowania oc i kiedy możemy się o nią starać?
Odszkodowania oc – prawo, które żyje swoim życiem
Najczęstszym schematem, który ma miejsce po wydarzeniach kolizyjnych, w których jesteśmy poszkodowanymi, wygląda tak, że oddajemy samochód do warsztatu, dowiadujemy się, jaka jest kwota naprawy i zgłaszamy ten fakt firmie ubezpieczeniowej, reprezentującej sprawcę. Ta, ma obowiązek wypłaty należnego odszkodowania, o którym mówi ustawa o obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Wydawać by się mogło, że ustawa jest jedna, ale czy odszkodowania zawsze takie same? Dopłaty do odszkodowań oc okazują się furtką w niejasnościach prawnych, oraz samodzielnych interpretacjach ustawy przez firmy ubezpieczeniowe. Dlatego należy o nich wiedzieć i w przypadku zdarzenia drogowego mieć świadomość, że to my jesteśmy poszkodowanymi i mamy prawo do dochodzenia swoich roszczeń, celem rekompensaty za poniesione w wypadku starty materialne i osobowe. Jak starać się o wyższe odszkodowanie?
Dopłaty do odszkodowań – realne czy niemożliwe?
Po zgłoszeniu roszczenia w firmie ubezpieczeniowej, najczęściej otrzymujemy kosztorys, który zawiłym językiem opisuje podziękowanie za złożenie zgłoszenia, szczegółowy opis kwot, które firma proponuje, z powołaniem na nikomu nieznane paragrafy ustawy, oraz prośbę o podpisanie oświadczenia, potwierdzającego zawarcie ugody i tym samym zamykającego sprawę.
Większość osób godzi się na warunki, stawiane przez ubezpieczyciela, chcąc otrzymać rekompensatę i zakończyć sprawę. Dlaczego dzieje się tak pomimo tego, że faktyczny stan poniesionych strat jest dużo wyższy? Z pewnością większość osób myśli, że nie ma już innego rozwiązania, innym nie chce się walczyć z procedurą, a jeszcze znajdą się tacy, którzy o pojęciu dopłaty do odszkodowań oc nie mają wiedzy. Dużo informacji na temat dopłat można uzyskać np. w firmie JW GROUP zajmującej się uzyskiwaniem najwyższych na rynku dopłat do zaniżanych przez ubezpieczycieli odszkodowań.
Na co zwracać uwagę podpisując papiery?
Dopłata do odszkodowania jest możliwa w każdym przypadku, w którym poszkodowany uważa, że wyceniona wartość należnego mu odszkodowania jest zbyt niska. Co to oznacza w praktyce? Skąd wiedzieć, czy ubezpieczyciel niesprawiedliwie oszacował odszkodowanie?
Warto zwracać uwagę na elementy, ujęte w opisie sprawozdawczym, w którym ubezpieczyciel informuje nas o przysługującej kwocie. Należą do nich:
- amortyzacja, czyli faktyczne zużycie pojazdu, które ma swój przekład w częściach, używanych do naprawy. Mimo iż ustawa nie przewiduje procentowego pomniejszania wartości części to ubezpieczyciele wciąż praktykują takie sposoby. Nawet jeśli słowo „amortyzacja” nie pada w decyzji wprost, może być ujęte za pomocą zastępczych wyrażeń, niezrozumiałych dla klienta;
- użycie części zamiennych, zgodnie z Ustawą, nie powinno mieć miejsca, a cała naprawa ma przebiegać na częściach oryginalnych, opatrzonych logo producenta, o ile istnieje taka możliwość. Zdarza się bowiem tak, że wskazane części są już nieprodukowane i wówczas konieczne jest sięganie po zamienniki. W praktyce jest jednak tak, że kosztorys ubezpieczyciela, odgórnie zakłada naprawę przy pomocy zamienników, na co klient nie musi się zgadzać;
- zaniżona wartość pojazdu ma ogromne znaczenie przy szkodach całkowitych, czyli takich, w których przypadku naprawa pojazdu przewyższa jego wartość sprzed wypadku. Oszacowanie właściwej kwoty samochodu sprzed zdarzenia ma kluczowe znaczenie dla wypłaty odszkodowania, ponieważ błędnie ustalona wartość, jednoznacznie obniża odszkodowanie;
- dodatkowe świadczenia – wyższe odszkodowanie jest możliwe także w przypadku strat nie tylko poniesionych w samym pojeździe. Należy pamiętać, że jeśli zniszczeniu uległy jakiekolwiek rzeczy osobiste, które dla poszkodowanego miały wartość materialną, z ich tytułu także należy się dopłata do odszkodowania oc.