Wady zgryzu to kłopot nie tylko estetyczny, ale często i zdrowotny. Dlatego musimy podejmować leczenie ortodontyczne jak najszybciej. Pierwszą wizytę warto przeprowadzić jeszcze w dzieciństwie, aby określić, czy nie będziemy mieli wad zgryzu w przyszłości. Jeśli istnieje takie ryzyko, to dobrze wówczas wiedzieć, jak wybrać aparat ortodontyczny oraz jakimi produktami o niego dbać.
Aparaty ruchome i stałe
O dobraniu odpowiedniego aparatu do wady zgryzu decyduje lekarz ortodonta. Korekcję wady możemy przeprowadzić za pomocą dwóch głównych rodzajów aparatów: stałego lub ruchomego. Różnica między nimi jest dość oczywista – stałego aparatu nie zdejmiemy samodzielnie, natomiast ruchomy jak najbardziej. Ten drugi typ aparatu jest przeznaczony najczęściej dla dzieci, którym trudniej się przyzwyczaić do noszenia stałych elementów w jamie ustnej. Pamiętajmy, iż aparat nosi się przez co najmniej pół roku, a często trwa to nawet dwa lata, dlatego musimy dobrać prawidłowy aparat dla naszych zębów. Stały aparat zakłada lekarz i tylko on może go zdjąć. Do naszych obowiązków należy jedynie jego czyszczenie ( np. nićmi dentystycznymi GUM) oraz regularny serwis u ortodonty. Możemy go również woskować, np. specjalnym woskiem firmy GUM.
Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych
Noszenie aparatu zewnętrznego zazwyczaj kojarzy się nam ze specyficznym uśmiechem. Nie jest to jedyny sposób korekcji wady zgryzu. Istnieją też aparaty wewnętrzne, które zwie się językowymi lub lingwalnymi. Aparat językowy jest umiejscowiony po wewnętrznej stronie zębów, co nie zmienia jego właściwości – leczy wady równie skutecznie, jak aparat zewnętrzny. Jego minusem jest jednak cena, ale zaletą to, iż jest praktycznie niewidoczny. W związku z tym jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wysoko cenią estetykę swojego uśmiechu.
Zamki, ligatury i łuki – co wybrać przy zakładaniu aparatu ortodontycznego?
Aparaty stałe zewnętrzne dzielimy na kilka rodzajów, głównie ze względu na rodzaj użytych zamków, ligatur i łuków. Zamki to inaczej płytki, które za pomocą specjalnego kleju są przymocowane do zębów. Zamki mogą być metalowe lub ceramiczne. Te pierwsze są najczęściej spotykane i najtańsze, a jednocześnie się łatwe do usunięcia. Zamki ceramiczne są bardziej estetyczne – kolorem są zbliżone do odcienia zębów. Należy przy tym uważać na pokarmy, które silnie barwią, np. kurkumę, ponieważ mogą one zabarwić również zamki ceramiczne. Ligatury natomiast łączą łuk z poszczególnymi zamkami. Mogą być kolorowe, co szczególnie do gustu przypadnie dzieciom i młodzieży. Możemy również wybrać droższy aparat bezligaturowy – wówczas łuk trzyma się zamków za pomocą zatrzasków, a leczenie może potrwać do pół roku krócej.
Duży wybór aparatów ortodontycznych – na stronie https://www.profimed.com/zeby-aparaty-ortodontyczne-c1697