Jak wygląda sprawa rozwodowa w Polsce?

Jak wygląda sprawa rozwodowa w Polsce?

0

 

Rozwód po polsku może mieć wiele twarzy – w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, jak również… dobre woli samych małżonków. Sprawy rozwodowe mogą ciągnąć się miesiącami, a czasami latami – warto więc odpowiednio przygotować się do tego procesu, jeśli ma on dotyczyć nas oraz naszego małżeństwa.

Dlaczego się rozwodzimy?

Olbrzymia ilość rozwodów każe przypuszczać, że różnorodne są powody decyzji o złożeniu papierów rozwodowych. Wg statystyk zdecydowana większość powodów podaje „różnice nie do pogodzenia” – zdanie to może dotyczyć zarówno światopoglądu, wyznania czy też kwestii związanych z posiadaniem dzieci. Dla wielu par również niewierność małżonka jest sytuacją, w której nie widzą innego wyjścia, niż rozwiązanie małżeństwa. Wiele dzisiaj mówi się również o rozwodach, które pozwalają na wyjście z toksycznych relacji, tj. takich, w których stosowana jest przemoc psychiczna, fizyczna czy ekonomiczna. O powodach rozwodów przeczytamy na stronie adwokat-katowice.info.pl.

Czy adwokat jest nam potrzebny?

Wiele osób zastanawia się, czy obecność adwokata na Sali sądowej podczas rozwodu jest konieczna? Wszystko zależy od tego, czy nasz przypadek jest skomplikowany. Jeśli małżonkowie są w stanie dojść do porozumienia ich uzgodnienia spisywane są przez mediatora i podpisywane – taki dokument, przedstawiany jest w sądzie, który przychylnie patrzy na małżonków szukających kompromisów. W przypadku kiedy para nie może dojść do porozumienia lub też kiedy wnioskowany jest rozwód z orzeczeniem o winie adwokat może okazać się niezbędny. Zadaniem adwokata będzie dbanie o nasze dobre imię oraz walka o uzgodnione wcześniej zagadnienia – mogą być to wyższe alimenty na dziecko, równy podział majątku. Adwokat, przed podjęciem się naszej sprawy, musi dokładnie zapoznać się z sytuacją oraz bezstronnie ją ocenić.