Jak zacząć uprawiać skitouring?

Jak zacząć uprawiać skitouring?

0

Obecnie często klasyczne sporty przestają już nam wystarczać. Stopniowo zatem rozglądamy się często na boki, aby spojrzeć czy gdzieś może nie czekają na nas nowe wyzwania, które pobudzą nas do życia. Co można zrobić właśnie w takim momencie, kiedy to klasyczne narciarstwo zjazdowe, mówiąc kolokwialnie – przeje nam się?

Skitouring, czyli czas na przygodę

Otóż warto zastanowić się nad bardzo ciekawym połączeniem narciarstwa zjazdowego z turystyką górską a mianowicie nad skitouringiem. Co ciekawe, istnieją także różne inne odmiany takiego skitouringu. Mamy zatem skirunning, łączący dodatkowo narciarstwo biegowe albo też skialpinizm powiązany także ze wspinaczką wysokogórską.

Na czym dokładniej ta nowa dyscyplina polega? Otóż mówiąc w naprawdę dużym skrócie, idziemy na górę, po czym stamtąd zjeżdżamy. Warto w tym momencie napomknąć o jeszcze nieco bardziej niebezpiecznej formie zjazdy, jaką jest freeriding, czyli zjazdy w miejscach dość dziewiczych, z których nikt wcześniej nie zjeżdżał.

Doświadczenie – to podstawa

No własnie już widać, że skitouring to wyższy level. Niestety to nie jest sport dla osób początkujących w zakresie którejkolwiek z dyscyplin, wchodzących w skład skitouringu. Przykładowo nawet jeśli umiemy doskonale zjeżdżać, ale nie wspinaliśmy się jeszcze zimą w wysokich górach, to ze skialpinizmem warto poczekać, aż się tego nauczymy.

Jeśli jednak ani turystyka wysokogórska nie jest nam obca ani nie boimy się trudniejszych wyzwań w narciarstwie zjazdowym, to można spróbować wybrać się na próbne zjazdy. Pamiętajmy, aby nie szarżować i zaczynać pod okiem instruktora. Czasem bowiem nawet banalne sprawy, jeśli nie zostaną przećwiczone wcześniej, mogą zakończyć się dość poważnie.

Sprzęt do skitouringu

Czy sprzęt do skitouringu różni się jakoś od zwykłego sprzętu do narciarstwa zjazdowego? Oczywiście, że tak. Tutaj bowiem przede wszystkim mamy znacznie lżejsze i bardziej elastyczne narty, które umożliwiają nam zjazd po miękkim śniegu. Dodatkowo dochodzą do tego mocne, ale elastyczne wiązania i odpowiednie buty. Warto zaznaczyć, że na początek taki sprzęt można spokojnie wypożyczyć. Jak już pokochamy skitouring, to możemy zacząć go kolekcjonować.

Oczywiście nie należy jednak zapominać o tym, że są tu również elementy turystyki wysokogórskiej. Dlatego konieczny jest zakup odpowiedniego obuwia i stroju oraz raków, a także plecaka i innych akcesoriów. W tym koniecznie należy posiadać zestaw lawinowy i wiedzieć dobrze, jak go używać. W końcu skitouring to nie taki bezpieczny sport…