Jak zorganizować w ogrodzie kącik dla dzieci?

Jak zorganizować w ogrodzie kącik dla dzieci?

0

Place zabaw na osiedlach i w parkach cieszą się zawsze ogromną popularnością. Nic dziwnego – zabawa na świeżym powietrzu sprawia maluchom radość i jest dla nich świetną rozrywką. Jeżeli posiadamy własny ogród to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować w nim podobny kącik.

Najlepsze miejsce na plac zabaw

Plac zabaw dla naszych dzieci powinien nie tylko gwarantować dobrą zabawę, ale również bezpieczeństwo. Kącik warto zatem zorganizować w miejscu, które będzie widoczne z okien naszego domu. Dzięki temu przy wykonywaniu codziennych czynności będziemy mieli podgląd na to, jak bawią się nasze pociechy. Zabawki ogrodowe możemy ustawić także w pobliżu tarasu lub altany, w której lubimy spędzać popołudnia. W miarę możliwości starajmy się wybrać miejsce, które przynajmniej częściowo będzie osłonięte od słońca. W upalne dni zapewni to dzieciom większy komfort zabawy i uchroni je przed oparzeniami słonecznymi. Dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza przy młodszych dzieciach) jest odgrodzenie terenu zabaw niską siatką lub płotkiem. Dzięki temu nasze pociechy będą miały wyraźnie zaznaczoną granicę, za którą nie powinny wychodzić bez pozwolenia dorosłego. Takie ogrodzenie może także stanowić przeszkodę dla naszego czworonożnego pupila, który na placu może zostawić nieprzyjemne niespodzianki.

Jakie zabawki wybrać?

O wyborze odpowiednich dla dziecka zabawek powinno zadecydować kilka czynników. Przede wszystkim należy je dostosować do wieku malucha. Warto jednak wybierać takie sprzęty, które będą użyteczne przynajmniej przez kilka kolejnych lat. Weźmy także pod uwagę to, na jakich zabawkach nasze dziecko spędza najwięcej czasu. Jeżeli z placu zabaw będzie korzystać więcej dzieci to postarajmy się dobrać zabawki tak, aby każde z nich miało możliwość korzystania z nich. Decydujący wpływ na zakup konkretnych zabawek powinna mieć jakość ich wykonania i bezpieczeństwo. Zwracajmy uwagę na oznaczenia producentów i ich zalecenia. Nie wszystkie zabawki mają takie same właściwości – plastikowe sprzęty mają ograniczoną wytrzymałość, zatem całkowicie bezpieczne są tylko dla najmłodszych.

Najlepsza zabawa dla dzieci

Wybór zabawek, które możemy wstawić do ogrodu jest ogromny. Kupować możemy pojedyncze elementy lub całe zestawy. Na naszych podwórkach często pojawiają się piaskownice – coraz popularniejsze są modele plastikowe z nakryciem, które chronią piasek przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzieci dużo radości czerpią także z huśtawek oraz bujaków. Na żadnym placu zabaw nie powinno zabraknąć zjeżdżalni, które możemy między innymi obejrzeć tutaj. Starajmy się wybierać zabawki, które będą rozwijały zdolności motoryczne naszych dzieci. Powinny one mieć możliwość zarówno skakania, biegania jak i bujania.