Kilka faktów o pracy tajemniczego klienta

Kilka faktów o pracy tajemniczego klienta

0

Niewiele wiemy o powstałym stosunkowo niedawno zawodzie tajemniczego klienta. Kto może podjąć się takiego zajęcia i na czym ono będzie polegało? Czy kandydat na to stanowisko musi mieć doświadcznie lub wykonać badania, potwierdzające, że nadaje się na to stanowisko? Spróbujmy rozwiać wątpliwości.

Kim jest tajemniczy klient?

Praca tajemniczego klienta polega na badaniu jakości obsługi klienta w sklepach czy punktach obsługi klienta. Tajemniczy klient działa w ukryciu, udając prawdziwie zainteresowanego produktem lub usługą.
Jego miejsca pracy to nie tylko sklepy, ale także restauracje, salonu kosmetyczne, fryzjerskie, hotele spa. We wszystkich tych miejscach korzysta z usług na koszt zleceniodawcy.
Prawdopodobnie większość osób byłaby szczerze zainteresowana pracą jako ukryty klient po przeczytaniu takiego opisu. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to praca dla każdego.

Dla kogo?

Przede wszystkim jest to zajęcie dorywcze, najlepiej odnajdą się w nim studenci lub osoby szukające możliwości dorobienia kilku groszy.
Ponad to kandydat na tajemniczego klienta powinien cechować się określonymi cechami:
– powinien być spostrzegawczy – to praca polegająca na ocenie zachowania innych osób, dobrze więc mieć zdolność obserwacji;
– powinien być dociekliwy – tajemniczy klient nie może dać się łatwo zniechęcić,
– musi mieć zdolności aktorskie – sens jego pracy polega na tym, że obserwowane osoby nie wiedzą, że są poddawane obserwacji i ocenie;
– powinien być obiektywny – nie może kierować się w pracy uprzedzeniami.

Badania i doświadczenie

Czy jakieś exploreo – badania tajemniczy klient musi przejść, żeby móc pracować na tej posadzie? Odpowiedź jest przecząca – kandydatów nie obowiązują w tym względzie żadne obostrzenia.
Jedynym dokumentem, jakiego może wymagać przyszły pracodawca jest zaświadczenie o niekaralności.
Jeśli natomiast chodzi o doświadczenie, to także nie jest ono wymagane. Jest to raczej praca, w której je zdobędziemy.

Jak dostać tę pracę?

Jeśli po przeczytaniu powyższych uwag ktoś uzna, że jest to praca jego marzeń i postanowi starać się o nią, a nie wie czego się spodziewać – oto kilka porad.
Najpierw należy znaleźć firmę, która poszukuje kandydatów na stanowisko tajemniczego klienta. Możemy spotkać się także z określeniem audytora zewnętrznego lub secret client. Jeśli znaleźliśmy firmę poszukującą kandydatów – wysyłamy CV wraz z listem motywacyjnym i czekamy na zaproszenie na rozmowę.
Na rozmowie będziemy musieli zaprezentować się jako osoby spełniające wymagania charakterologiczne, czyli np. zdolności aktorskie. To nie będzie zwykła, nudna rozmowa kwalifikacyjna.
Kolejnym etapem będzie szkolenie. Trwa ono od kilku do kilkunastu godzin i zdobedziemy na nim nie tylko umiejętności praktyczne, lae także zapoznamy się z procedurami oraz dokumentacją.
Tak przygotowani możemy ruszać do naszej nowej pracy.

Jeśli ktoś lubi zdobywać ciekawe doświadczenia, nie boi się pracy z ludźmi i prezentuje odpowiednie cechy charakteru – na pewno nie będzie zawiedziony pracą jako tajemniczy klient.