Kolizja z dzikim zwierzęciem – co zrobić?

Jadąc przed zalesione tereny, jesteśmy narażeni na spotkanie dzikich zwierząt, które często wybiegają na szosę, stanowiąc zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Według statystyk, corocznie dochodzi do około 10 tysięcy incydentów z udziałem leśnej zwierzyny. Co robić w sytuacji, kiedy sarna, jeleń czy dzik uszkodzą Twój samochód? Sprawdź!

Policja?

Mimo tego, że zderzenia samochodów ze zwierzętami rzadko mają tragiczny finał, na miejsce zdarzenia warto wezwać funkcjonariuszy policji. Dzięki protokołowi spisanemu przez odpowiednie służby znacznie łatwiej będzie ubiegać się o odszkodowanie. W takiej sytuacji policjanci powinni dokładnie opisać okoliczności zdarzenia, warunki na drodze oraz wyrządzone przez zwierzę szkody.

Ubezpieczenie AC

Kierowcy, którzy mają wykupione ubezpieczenie AC, mogą spać spokojnie. Potrącenie czy zderzenie z dzikim zwierzęciem jest szkodą, której likwidację z pewnością pokryje polisa. Aby otrzymać należne pieniądze, bezpośrednio po incydencie należy skontaktować się z ubezpieczycielem, który wyceni straty i pokryje koszty naprawy.

Brak ubezpieczenia

Kierowcy, którzy nie mają wykupionego Autocasco, będą mieć znacznie większe trudności z uzyskaniem rekompensaty za poniesione straty. O odszkodowanie od nadleśnictwa lub zarządcy dróg możemy ubiegać się tylko wtedy, kiedy droga, przy której doszło do wypadku, nie była oznaczona znakiem A-18b. Warto mieć jednak świadomość, że brak znaku nie jest równoznaczny z uzyskaniem pieniędzy. Aby nie narażać się na niepotrzebne, często bardzo wysokie koszty związane z naprawą zniszczeń, na których powstanie nie mieliśmy wpływu, warto wykupić ubezpieczenie AC. Wbrew pozorom, kupno dodatkowej polisy wcale nie musi być drogie. Na stronie mfind.pl znajdziesz przejrzysty kalkulator, który pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą opcję.