Komfort cieplny w mieszkaniu – o jakie elementy zadbać?

Komfort cieplny w mieszkaniu – o jakie elementy zadbać?

0

Zapewnienie sobie optymalnej temperatury w mieszkaniach jest wypadkową kilku czynników. Oczywiście w nowoczesnych blokach każdy powie, że wystarczy odkręcić kaloryfer, aby w mieszkaniu zrobiło się cieplej. Niewielu z nas jednak zastanawia się nad potencjalnymi usterkami instalacji grzewczej czy też nad nieszczelnymi oknami, którymi ciepło ucieka z mieszkania.

Przede wszystkim okna!

Podstawą w zachowaniu ciepła w mieszkaniu jest szczelne okno. Jeszcze na początku lat 90. Sprzedawano okna wykonane z nieimpregnowanego drewna, w których uszczelki tworzone były z samej gumy. Materiały te szybko się psuły – drewno rozwarstwiało się pod wpływem chłodu, a uszczelki sztywniały i pękały. Technologia tworzenia okien oraz uszczelek znacząco zmieniła się przez kolejne lata. W przypadku materiałów do tworzenia ram rozpoczęto wykorzystywanie nowoczesnego PCV i aluminium – dzięki temu ramy okienne stały się znacznie odporniejsze na uszkodzenia. W przypadku uszczelek rozpoczęto mieszać gumę z materiałami syntetycznymi, co znacząco podniosło ich odporność na sztywnienie i pękanie. Dzięki tym zabiegom okna stały się naszym sprzymierzeńcem w walce z chłodem w pomieszczeniach. Obecnie w sklepach takich jak oknar-wroclaw.pl znajdziemy okna wykonane z drewna, PCV, aluminium. Wybór jest olbrzymi.

Szczelna instalacja grzewcza

Do zapewnienia komfortu cieplnego w mieszkaniach niezbędna jest szczelna instalacja grzewcza. Szczelność kaloryferów jest gwarancją, że mieszkanie uda się skutecznie nagrzać w ciągu chłodnego dnia. Wszelkie usterki instalacji grzewczej należy zgłaszać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego!

Kiedy ciepło ucieka

W przypadku, kiedy pomimo silnego dogrzewania mieszkania nadal odczuwamy chłód warto zainteresować się badaniami kamerą termowizyjną. To urządzenie pozwoli na wykrycie ewentualnych nieszczelności w stolarce okiennej.