Pani sprzątająca – jak nią zostać i na jakie zarobki można liczyć?

Pani sprzątająca – jak nią zostać i na jakie zarobki można liczyć?

0

Czy wiesz, że osoby, które zajmują się profesjonalnym sprzątaniem różnych powierzchni, tworzą najbardziej liczną grupę zawodową w naszym kraju? Okazuje się, że na usługi sprzątające jest dzisiaj coraz większy popyt. Sprzątaczka nie jest też dzisiaj zawodem, którego trzeba się wstydzić. Teraz to profesja, która może przynieść naprawdę spore zyski.

 

Profesjonalne sprzątanie – przygotowanie do zawodu

Ciekawostką jest to, że chociaż konserwator powierzchni płaskich jest dzisiaj w pełni uznawanym zawodem, to do tej pory nie powstały szkoły ani nawet specjalistyczne kursy, które kształciłyby osoby, które takowy chcą wykonywać.

Gosposie, sprzątaczki czy serwis sprzątający to przede wszystkim fachowcy, których wyróżnia doświadczenie. Mycie okien, podłóg, ścieranie kurzy, prasowanie, odkurzanie albo pranie dywanów odbywa się pracą ludzkich rąk i do tego nie tyle niezbędna jest właściwa technika, co siła fizyczna.

Umiejętności nie są jednak bez znaczenia. Nie każdy przecież potrafi sprzątać. Nie każdy ma również właściwy do tego sprzęt i profesjonalne środki. Właśnie takie posiada serwis sprzątający. Warszawa i inne miasta w Polsce oferują coraz więcej takich firm. Można z nimi współpracować stale albo wynajmować jedynie do poszczególnych zajęć.

Osoby, które chciałyby zajmować się profesjonalnym sprzątaniem, muszą się przede wszystkim wykazać. Do pracy tego rodzaju nadają się nie tylko osoby, które sprawnie radzą sobie z porządkami we własnym domu. To także osoby o odpowiednich cechach osobowości. Liczy się tutaj cierpliwość, wytrzymałość, umiejętność pracy pod presją czasu. Znaczenie ma też kondycja fizyczna, bo nie ma co ukrywać, że sprzątanie nie jest pracą łatwą i wymaga sporo siły.

Firma czy praca na własny rachunek?

Możliwości są dwie. Sprzątaczki mogą podejmować zlecenia samodzielnie, ale nie ukrywajmy, że wiąże się z tym sporo problemów. Przede wszystkim trzeba znaleźć klienta, który ma potrzebę zamawiania usług sprzątających regularnie. Tylko w ten sposób osoba, która chce wykonywać ten zawód, dostarczy sobie stałe źródło dochodu.

Sprzątaczki coraz rzadziej zatrudniane są dzisiaj na etat. Nie ma w tym nic dziwnego, bo dla firm znacznie lepszym rozwiązaniem staje się oferta, jaką proponuje profesjonalny serwis sprzątający. Warszawa i biura tej metropolii praktycznie nie zatrudniają więc osób do sprzątania na stałe. Bardziej opłacalna jest współpraca na zlecenia. Zmniejszają się koszty i zwiększa jakość usług.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc zatrudnienie się w firmie sprzątającej, która zrzesza pracowników o tej profesji lub zapisanie się w serwisie zrzeszającym osoby sprzątające i przekazujący im zlecenia na usługi jak np. www.hojoclean.pl. Dzięki temu sprzątaczka ma pewność ciągłości zleceń i dobrej pensji.

 Ile zarobi sprzątaczka?

Kiedyś rzeczywiście osoby, które zajmowały się sprzątaniem, zarabiały niewiele. Profesja ta była najmniej opłacalna. Już dawno się to jednak zmieniło. Niskie stawki i praca bez umowy odeszły w niepamięć. Obecnie  dużą uwagę zwraca się na aspekty czystości, więc osoby, które się do niej przyczyniają, są sowicie wynagradzane. Praca sprzątaczek jest dobrze płatna, bo zaczęliśmy szanować ich trud w dochodzeniu do życia bez brudu i zarazków. Średnia pensja osoby, która zajmuje się sprzątaniem to dzisiaj około 3 000 złotych netto.