Pasty do zębów – jaką wybrać?

Piękny, biały uśmiech to nie tylko oznaka zdrowych zębów, świeżego oddechu i silnych dziąseł. To także element, który ułatwia kontakty społeczne i zawodowe. Osoby o ładnym uśmiechu są bardziej pewne siebie i otwarte. Żeby prawidłowo zadbać o jamę ustną, należy stosować się do kilku zasad, spośród których podstawową jest zachowanie należytej higieny. W utrzymaniu równowagi na tym polu pomagają pasty do zębów.

Różnorodność rodzajów past do zębów

Wśród szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmy wytwarzające pasty do zębów, każdy znajdzie kosmetyk, który najlepiej spełni potrzeby zębów i dziąseł. Do najpopularniejszych rodzajów past do zębów należą:
– pasty wybielające, które są zdecydowanie numerem jeden na półkach drogerii i aptek. Ich działanie opiera się usuwaniu kamienia nazębnego i przebarwień za pomocą mikroskopijnych ziarenek zawartych w środkach ścierających.
– pasty dla dzieci, mające delikatniejsze środki czynne i pozbawione fluoru, którego nadmiar jest szkodliwy, a może być połykany w trakcie szczotkowania zębów. Dziecięce pasty smakują odmiennie od tych dla dorosłych, zamiast mięty i ziół można poczuć owoce i słodkości.
– pasty bez fluoru dla osób dorosłych. Dostępnych jest coraz więcej past do zębów, które nie mają w swoim składzie fluoru. Dzieje się tak, ponieważ choć fluor wzmacnia szkliwo, to powoduje również odwapnienie kości.
– pasty do zębów wrażliwych, czyli z odsłoniętymi szyjkami zębowymi lub uszkodzonym szkliwem. Pomagają minimalizować nieprzyjemne skutki nadwrażliwości pojawiające się w trakcie spożywania różnych pokarmów, w skrajnych temperaturach. Zamykają kanaliki nerwowe, co sprawia, że zęby nie są tak czułe na bodźce.
– pasty przeciwpróchnicze – do stosowania codziennego oraz o wyższej zawartości środków antyseptycznych, do stosowania okresowo. Usuwają bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych.

Składniki aktywne past do zębów

Aby pasta była skuteczna, musi zawierać składniki, których działanie wymierzone jest w konkretny obszar. Znajomość najczęściej używanych substancji pozwoli wybrać najskuteczniejszą pastę. Oto one:
– substancje ścierające działające wybielająco, czyli usuwające osad i przebarwienia (krzemionka, sole glinu, węglan wapnia).
– fluor, który wchodzi w reakcję ze szkliwem i sprawia, że staje się ono mocniejsze, zapobiega próchnicy.
– środki pieniące ułatwiające dokładne czyszczenie.
– substancje przeciwbakteryjne koją łagodne stany zapalne, zatrzymując rozwój bakterii wpływają na świeży oddech.
– witaminy – wspomagają ochronę i wzmacniają zęby.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pasty do zębów