Praca przy komputerze a suchość oka

Praca przy komputerze a suchość oka

0

Dla większości osób dzień bez komputera jest dniem straconym. Ciągłego wpatrywania się w niebieski ekran wymaga nie tylko praca, ale też życie codzienne. Staramy się być na bieżąco, utrzymywać kontakt z innymi, zarabiać. Czasami zapominamy o najważniejszym, o naszych oczach. Są przemęczone i niezwyczajne bezustannego kontaktu z różnego rodzaju ekranami.

 

Dlaczego korzystanie z komputera wpływa na suchość oczu?

Oczy powinny być stale nawilżane. Nawilżenie to, gwarantuje im powlekający ich powierzchnię tzw. film łzowy. To stale produkowana warstwa ochronna, wytwarzana w trakcie mrugania. Będąc na spacerze, patrząc w dal lub obserwując to, co znajduje się w różnych odległościach, mimowolnie mrugamy. Takie mruganie sprzyja wytwarzaniu warstwy ochronnej, która nawilża i zabezpiecza oko.

Niestety są sytuacje, w których oczy mrugają mniej. Należy do nich czas wpatrywania się w monitor komputera. Jest to czynność znacznie nadwyrężająca wzrok, powstrzymująca powieki przed regularnym mruganiem. Im dłuższy czas spędzony przed ekranem, tym niższy poziom nawilżenia oka.

 

Jak objawia się suchość oka?

Spędzając co najmniej dwie godziny dziennie przed kranem komputera, narażamy swoje oczy na wysuszenie. Może to się objawiać na różne sposoby:
– pieczenie;
– swędzenie;
– ból;
– łzawienie;
– uczucie piasku pod powiekami;
– przemęczenie;
– nadwrażliwość;
– uczucie ucisku;
– ropienie oczu.

Wyżej wymienione objawy mogą wynikać zarówno z suchości, jak i z infekcji, która powstała w jej skutek. Brak odpowiedniego zabezpieczenia gałek ocznych sprzyja bowiem zakażeniom bakteryjnym. Infekcjom sprzyja dodatkowo wiek, noszenie szkieł kontaktowych oraz używanie kosmetyków powodujących alergie.

 

Leczyć czy zapobiegać?

Suchości oczu można zapobiegać, zmniejszając czas spędzany przy komputerze. Warto rozważyć tę opcję, jeśli jest ona możliwa. O ile będąc w pracy, nie można zrezygnować z używania komputera, o tyle w domu należy ograniczyć to do minimum. Jeśli ograniczenie tego czasu nie jest wystarczające, trzeba sięgnąć po inne sposoby.

Jednym ze sposobów na uniknięcie suchości oczu jest ich relaksowanie. W tym celu należy regularnie odrywać wzrok od ekranu komputera, spoglądać w dal, np. za okno, mrugać, patrzeć na zmianę na blisko i daleko znajdujące się przedmioty. Taki relaks pozwoli oczom odpocząć i skutecznie zapobiegnie ich wysuszeniu.

Inną metodą jest stosowanie kropli nawilżających, przeznaczonych dla oczu suchych. W aptekach drogeriach jest wiele produktów. Wśród nich np.: krople Thealoz, Systane lub Visine. Produkty te zmniejszają uczucie podrażnienia, suchości oraz kłucia spowodowane wysuszeniem oczu. Przeznaczone są zwłaszcza dla osób pracującym przy komputerze oraz w pomieszczeniach klimatyzowanych.