Jak walczyć z wysoką gorączką u dziecka?

Jak walczyć z wysoką gorączką u dziecka?

0

Gorączka u maluszka to dolegliwość, która zawsze wzbudza niepokój rodziców, ponieważ często pojawia się ona nagle i ma także tendencję do szybkiego wzrostu. Wysoką temperaturę u małych dzieci należy w każdym przypadku uważnie monitorować, aby wiedzieć w jakim momencie móc w porę zareagować. Poznajmy sprawdzone sposoby na obniżenie gorączki u naszych pociech.

 

Gorączka u dziecka

Przed podaniem dziecku odpowiednich leków takich jak Pedicetamol, Ibufen Junior, Nurofen czy Ibum Forte lub też ochładzaniem jego ciała zimnym okładami, w pierwszej kolejności należy dokonać dokładnego pomiaru jego temperatury, albowiem nie każde stadium gorączkowe wymaga natychmiastowego działania.
W przypadku zdrowych niemowlaków, ich temperatura waha się pomiędzy 36,6oC a 37,5oC, co jest wynikiem nierozwiniętego w pełni układu termoregulacji. U dzieci nieco starszych prawidłowa temperatura to natomiast od 36,6oC do 37oC.
O stanie podgorączkowym mówimy, gdy temperatura ciała dziecka wynosi od 37,2oC do 38oC. Wtedy też układ odpornościowy jest pobudzony do pracy, a także zwiększa się ukrwienie tkanek. Stan ten bywa określany jako korzystny dla organizmu, gdyż podejmuje on wtedy walkę z chorobą.

Temperatura między 38,0°C a 38,5°C to umiarkowana gorączka, która zaczyna osłabiać organizm dziecka, dlatego też wymaga ona wzmożonej uwagi rodziców oraz niekiedy jej obniżania.
Granica powyżej 38,5oC wskazuje na wysoką gorączkę, a gdy temperatura przekroczy 40oC jest to stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej.

 

Co robić, gdy Twoje dziecko gorączkuje?

1. Leki przeciwgorączkowe
Dziecko przeżywa gorączkę znacznie bardziej niż dorosły, dlatego też w przypadku jej pojawienia się należy działać szybko. Pomocne przy wysokiej temperaturze są leki bez recepty, które dostać możemy w każdej aptece.
W przypadku bardzo małych dzieci najskuteczniejszą metodą są substancje przeciwgorączkowe aplikowane w formie czopków, natomiast dzieciom starszym można podawać syropy lub tabletki.

2. Chłodzące okłady
Sprawdzony domowy sposób na wysoką gorączkę. Pamiętajmy jednak, aby w przypadku okładów lub kąpieli woda była chłodna, ale nie zimna, a tym bardziej lodowata (przy kąpielach temperatura wody powinna być o 2 stopnie mniejsza niż temperatura ciała). Okłady możemy stosować na czoło lub okolice węzłów chłonnych, często je zmieniając.

3. Nawadnianie organizmu
Gorączkujące dziecko musi dużo pić, ponieważ wysoka temperatura i poty wypłukują z organizmu cenne elektrolity, co może prowadzić do odwodnienia. Najlepszym napojem jest oczywiście woda niegazowana, jednakże można sięgać także po delikatne herbaty owocowe bez dodatku cukru lub soki do rozcieńczania z wodą.

4. Odpoczynek
Odpoczynek i sen to najlepsze lekarstwo na gorączkę. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym śpi nasz malec miało odpowiednią i nie za wysoką temperaturę (ok. 20oC), a także było regularnie wietrzone. Pamiętajmy również, że podczas snu maluszek może się pocić, dlatego też powinniśmy często zmieniać mu zarówno pościel, jak i piżamkę.