Praca w domu – jak skutecznie się skoncentrować?

Praca w domu – jak skutecznie się skoncentrować?

0

Praca w domu, mimo pozornej wygody i możliwości elastycznego dysponowania czasem, nie należy do najłatwiejszych. Codziennie przekonują się  o tym setki osób, przeskakujące z „prywatnego” łóżka do „pracowniczego” biurka w obrębie własnego pokoju.  Efektywna praca i nauka wymagają dużego skupienia i koncentracji, którym nie służy domowe zacisze.

Stwórz swoją przestrzeń pracy

W pracy najważniejszym czynnikiem wpływającym na produktywność jest niewątpliwie dobra organizacja i umiejętność koncentracji na zadaniach. Dużo łatwiej o nie w biurze, gdzie nie rozpraszają nas wiercący w ścianach sąsiedzi, płaczące dziecko za ścianą, ulubiony serial w telewizji czy konieczność zrobienia prania albo obiadu. Żeby jak najlepiej skupić się na zadaniach, warto usunąć z pola widzenia wszystkie dzwoniące urządzenia, wylogować się z portali społecznościowych, posprzątać miejsce pracy, zaparzyć mocną kawę i przystąpić do działania.

Daj sobie czas na odpoczynek

Pracując lub ucząc się wiele godzin, nie zapominaj, że twój organizm to nie maszyna i potrzebuje odpoczynku. Naukowcy dowiedli, że nawet dziesięciominutowa drzemka znacznie poprawia naszą kondycję psychiczną. Warto też przetestować ćwiczenia na koncentrację, które na pewno poprawią nasze wyniki w pracy.