Przydomowa egzotyka – czy w Polsce to możliwe?

Przydomowa egzotyka – czy w Polsce to możliwe?

0

Aranżacja przydomowego ogródka może być niezwykle absorbującym i kreatywnym zajęciem. Istnieje mnóstwo możliwości, pomysłów, a oferta sklepów budowlanych czy ogrodniczych jest ogromna.

Mój pierwszy ogródek – na co zwrócić uwagę?

Gdy jest się początkującym ogrodnikiem, warto najpierw wybierać takie rośliny, które są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Trzeba też pamiętać o tym, że różne gatunki preferują różne warunki klimatyczne i glebowe. Ważna jest też kwestia nasłonecznienia – dla jednych roślin pełne słońce to raj, inne lepiej rosną w zacienionym miejscu. Podobnie jest z podlewaniem – część roślin wymaga codziennego nawadniania gleby, z kolei niektóre gatunki powinny być podlewane sporadycznie.

Egzotyka pod domem

Wiele osób postanawia przyozdobić ogródek roślinami egzotycznymi, takimi jak np. palmy Tropiart. Jest to ciekawe rozwiązanie, rośliny te wymagają jednak szczególnej pielęgnacji. Za ich hodowlę w ogródku warto się wziąć, mając już nieco doświadczenia w ogrodnictwie.
Sytuacja, w której po otwarciu wychodzącego na ogródek okna widzimy bujną palmę, nie jest w naszym klimacie codziennością. Ale wyhodowanie takiego okazu może dać sporo satysfakcji. Jak zacząć?

Co lubi palma?

Nasłonecznione miejsce wydaje się być odpowiednim stanowiskiem dla palmy. Warto jednak zadbać o to, aby zapewnić jej osłonę przed wiatrem w miesiącach zimowych. Wprawdzie większość dostępnych w Polsce palm to gatunki mrozoodporne, ale nie są one odporne na silny, zimny wiatr i sporą wilgoć. Ponadto ta odporność dotyczy tylko mrozów krótkotrwałych. Dlatego na zimę warto ochronić palmę, ustawiając nad nią daszek czy stawiając boczne, ale przepuszczalne osłony – tak, aby w środku nie zalegała wilgoć. Niektóre gatunki palm mogą wymagać zimą dodatkowego źródła ciepła.

Sztuczna alternatywa

Dla osób, które nie znają się na uprawie roślin, ciekawą propozycją są sztuczne palmy. Przypominają one z wyglądu swoje żywe odpowiedniki, ale nie wymagają szczególnej opieki. Tego typu dekoracja będzie ciekawie wyglądać zarówno w ogrodzie, jak i w balkonowej czy domowej doniczce. Dodatkową zaletą jest fakt, że od razu można mieć „roślinę” odpowiedniej wysokości – nie trzeba czekać na wzrost prawdziwej sadzonki! Jedyne, o co trzeba zadbać, to okresowe przecieranie liści z kurzu – zwłaszcza, gdy palma stoi w pokoju.

W naszym rodzimym klimacie pewne gatunki egzotycznych roślin mogą być uprawiane. Jednak w przypadku braku ogrodniczego doświadczenia, lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w ich sztuczne odpowiedniki.