Rynny pcv, które zapewniają dachowi bezpieczeństwo i trwałość, to niezbędnik kazdego domu. Dziś stosowane rynny są bardzo trwałe, a do tego też doskonale wpisują się w estetykę budynków, ponieważ możemy je wybrać w dowolnym kolorze.
Rynny PVC
Jak wybrać idealne rynny pcv? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które muszą wybrać idealne rynny dla swojego domu,a przy tym nie chcą przepłacać. Rynna cena może być bardzo różna, jednak nie ma co ukrywać, że akurat te z pcv uznawane są za najtańsze. Co więcej, można je kupić nawet w supermarketach budowlanych.
Dlaczego rynny pcv?
Rynny z pcv są tak chętnie wybierane, ponieważ tworzywa sztuczne są odporne na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu też nie trzeba ich dodatkowo konserwować,bo nawet jeśli kurz czy ptaki je pobrudzą, to deszcz łatwo je umyje. Niestety wada tego typu rynny jest to, że pod wpływem wysokiej temperatury, zwykle ulega ona rozszerzeniu, a zaś podczas mrozu się kurczy. I to właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie wymiarowanie całego systemu, wraz z uwzględnieniem rozszerzalności liniowej danego materiału. Dlaczego? Ponieważ podczas montażu np. zbyt mocno spasowanych długich odcinków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że latem one popękają. Pamiętajmy tez, że poszczególne elementy mocuje się ze sobą odpowiednimi złączkami lub klei i łączy na wcisk. Co ciekawe, trwałość orynnowania PCV określa się nawet na 50 lat.
Różne rodzaje rynien pcv
Rynny pcv występują w różnych kolorach, a nawet kształtach. Od tego też w dużej mierze zależy ich cena. Rynna cena uzależniona jest od producenta, a także materiału, przy czym, tak jak wspomniano, rynna pcv jest najtańsza. Jeżeli chodzi o kształt, to rynny mogą mieć przekrój półokrągły, kwadratowy, a nawet prostokątny. Co więcej, niektórzy producenci oferują nam nawet wyprofilowane w kształt gzymsu. Tu należy też zaznaczyć, że w skład systemu odwodnienia wchodzą nie tylko rynny, ale też rury spustowe, sztucery, kolana, a także wylewki, narożniki, a także inne akcesoria typowo montażowe. Wśród najczęściej stosowanych są rynny w odcinkach, z których później montuje się układ, aczkolwiek na rynku dostępne są też systemy ciągnione, czyli takie, w których rynny produkowane są na placu budowy (tj. wyciągane z maszyny na odpowiedni wymiar). Takie rozwiązanie sprawia, że nie ma problemów z docinaniem elementów czy odpadów.