Samodzielne lakierowanie karoserii

Samodzielne lakierowanie karoserii

0

Wielu posiadaczy samochodów bardzo troszczy się o swoje auta. Dbają oni o to, aby cały sprzęt zamontowany w samochodzie działał prawidłowo. Ponadto, pilnują, aby na karoserii nie pojawiała się rdza, ani ubytki lakiernicze. Jednakże zwracanie się z każdym defektem do mechanika może w takiej sytuacji kosztować bardzo dużo.

Naprawy na własną rękę

Wydaje się, że przynajmniej w przypadku prostszych napraw warto próbować samemu je wykonać. Jednakże, warto pamiętać, iż powinniśmy podejmować się napraw tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że potrafimy je wykonać. W przeciwnym wypadku możemy jedynie pogorszyć stan naszego samochodu. Konsekwencją może być strata czasu oraz jeszcze wyższy wydatek.

Lakierowanie samochodu jest zdecydowanie jedną z tych czynności, które możemy wykonywać samodzielnie. Oczywiście, zanim podejmiemy się lakierowania musimy dokładnie się doinformować, jakie czynności oraz w jakiej kolejności należy wykonać. Ponadto niezbędne jest nabycie niezbędnych materiałów, takich jak na przykład cynk w sprayu.

Od czego zacząć?

Zdecydowanie pierwszym krokiem, jeśli chodzi o lakierowanie samochodu, jest zabezpieczenie blachy przed rdzą. W tym celu zastosować należy któryś z dostępnych środków chroniących przed rdzą. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się preparaty w sprayu, takie jak cynk w sprayu.

Do właściwego lakierowania możemy przejść dopiero w momencie, gdy nałożymy odpowiednią warstwę środka wiążącego rdzę. Jest to bardzo ważny etap lakierowania samochodu, o którym pod żadnym pozorem nie można zapominać. Niektórzy pomijają ten etap, co skutkuje ciągłym pojawianiem się rdzy. Jest to nieestetyczne, a przede wszystkim kosztowne. Każdorazowe usuwanie rdzy wymusza ponowne nakładanie lakieru.

Nakładanie lakieru

Gdy już zabezpieczymy naszą karoserię przed rdzą, możemy przejść do nakładania lakieru. Warto pamiętać, iż nakładanie lakieru wymaga precyzji. Jest to szczególnie ważne, gdy lakierujemy jakieś niewielkie fragmenty karoserii. Dlatego też, osoby którym brakuje cierpliwości, być może powinny raczej ograniczyć się do nakładania cynku w sprayu, a nakładanie lakieru pozostawić fachowcom.

Jeśli jednak nie poprzestajemy na nałożeniu cynku w sprayu, lecz chcemy również nałożyć lakier na własną rękę, to musimy samodzielnie wybrać odpowiedni lakier. Oczywiście, powinien to być lakier, który został położony na pozostałą część karoserii. W tym celu musimy poznać kod owego lakieru, a następnie poszukać w sklepie lakieru, który ma przypisany dokładnie ten sam kod.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com