Trudna decyzja przedsiębiorcy – wybór kasy fiskalnej

Trudna decyzja przedsiębiorcy – wybór kasy fiskalnej

0

W dzisiejszych czasach większość podatników musi się liczyć z tym, że prędzej czy później przepisy zobligują ich do zakupu pierwszej kasy rejestrującej. Dlatego przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, co ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego urządzenia fiskalnego.

Sprawdź parametry różnych kas

Na chwilę obecną przedsiębiorcy mogą oczekiwać tego, że na rynku technologii sprzedaży czeka ich szeroki wybór kas fiskalnych. Sytuacja ta rodzi zarówno szansę na zakup odpowiedniego urządzenia, jak i pewne trudności w podjęciu właściwej decyzji. Podatnik powinien bowiem zapoznać się z co najmniej kilkoma modelami kas i porównać ich najważniejsze parametry użytkowe. Jakie funkcjonalności należy wtedy sprawdzić?

Korzystanie z urządzenia rejestrującego wymaga m.in. zapisania w jego pamięci wszystkich elementów asortymentu, które są oferowane klientom indywidualnym. Dlatego też kluczowym parametrem kasy fiskalnej jest pojemność bazy PLU. W dalszej kolejności warto ustalić, w jaki sposób dany model zapisuje kopię paragonów. Obecnie dostępne są 2 rozwiązania technologiczne: przechowywanie danych na karcie pamięci oraz archiwizacja dokumentów w formie papierowej (na zadrukowanych rolkach). Dodatkowo, zawsze warto sprawdzić, czy poszczególne urządzenia zapewniają dodatkowe udogodnienia, np. definiowanie klawiszy funkcyjnych, obsługę różnych interfejsów komunikacyjnych i prostą wymianę materiałów eksploatacyjnych.

Urządzenie stacjonarne czy przenośne?

Nierzadko istotną kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć, jest „zastosowanie” danego urządzenia rejestrującego. Innymi słowy, podatnicy powinni zawsze odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy w ich firmach sprawdzą się modele stacjonarne, czy też przenośne kasy fiskalne? Dopiero wtedy można ustalić, jakie gabaryty musi mieć zamówione urządzenie. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby podczas pracy mobilnej korzystać z modelu o dużych gabarytach, natomiast w punkcie handlowym lub usługowym zainstalować małą kasę rejestrującą. Wszystko zależy od tego, jakich rozwiązań potrzebuje konkretna działalności gospodarcza. Niemniej jednak, wygoda codziennego wykonywania obowiązków również ma znaczenie. A już w szczególności wtedy, gdy podatnik musi każdego dnia przemieszczać się ze swoją kasą fiskalną.

Pamiętaj o zmianach w przepisach!

Gabaryty urządzenia i jego funkcjonalność to nie jedyne zagadnienia, o których trzeba obecnie pamiętać. Wszystko przez zmiany w przepisach fiskalnych… Nowe regulacje prawne, przygotowywane m.in. przez Ministerstwo Finansów, pozwolą na stopniowe wprowadzenie w Polsce systemu kas online. Dlatego współcześnie przy wyborze urządzenia rejestrującego warto sprawdzić, czy w przyszłości będzie ono przygotowane do pracy na zupełnie nowych zasadach. A takie kasy rejestrującą są już dostępne w oficjalnej dystrybucji i można je sprawdzić tutaj.

Co w takim razie zyska podatnik, który zdecyduje się na zakup urządzenia gotowego do pracy w trybie online? Przede wszystkim większy spokój w przyszłości oraz gwarancję szybkiego zmodernizowania posiadanej technologii sprzedaży. Ponadto, wyposażenie kasy online ready w dodatkowe funkcje będzie po prostu tańsze, niż zakup kolejnego modelu.