Mimo wysokich kosztów życia, Norwegia jest jedną z najpopularniejszych destynacji emigrantów, pragnących zarabiać poza granicami Polski. Co sprawia, że chłodna północ co roku przyciąga nową falę emigrantów? Przede wszystkim wysoki standard życia, rozbudowany pakiet świadczeń socjalnych i wsparcie państwa. Na jakie ulgi podatkowe możesz liczyć, legalnie pracując w Norwegii?
Zniżka dla obcokrajowców
Standardfradrag, czyli specjalna zniżka dla obcokrajowców, przysługuje każdemu imigrantowi legalnie pracującemu w Norwegii. Jeśli pracowałeś na jej terenie nie dłużej niż 2 lata, a Twój pracodawca nie pokrywał kosztów związanych z utrzymaniem, wyżywieniem oraz zakwaterowaniem, możesz zmniejszyć kwotę odprowadzanego podatku aż o 10%.
Druga klasa podatkowa
Druga klasa podatkowa, czyli Skatteklasse 2, to specjalne ulgi podatkowe w Norwegii, o które mogą starać się osoby na stałe zameldowane w Polsce pod jednym adresem ze współmałżonkiem. Aby odliczyć sobie ulgę od podatku, wysokość zarobków współmałżonka nie może przekroczyć pewnego ściśle określonego pułapu.
Status Pendler
Kolejne ze świadczeń dotyczy osób posiadających własną rodzinę i które w celach zarobkowych kursują między domem, a miejscem pracy. Ważne jest, aby dom rodzinny znajdował się na terenie UE/EOG. Zwrot podatku z Norwegii w ramach Statusu Pendler możesz otrzymać, jeśli samodzielnie pokrywasz koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Do skorzystania z ulgi podatkowej niezbędne jest skrupulatne dokumentowanie przebytych odległości (urząd będzie wymagał druków i rachunków potwierdzających odbycie podróży). Oprócz tego, konieczne będzie skompletowanie dokumentów – odpisu aktu małżeństwa na druku unijnym, akt urodzenia dzieci oraz tłumaczone przez tłumacza przysięgłego zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu ze współmałżonkiem i/lub dziećmi.