Wentylowanie chodników górniczych – dlaczego i jak?

Wentylowanie chodników górniczych – dlaczego i jak?

0

Praca w kopalniach od setek lat uważana jest za jedną z najtrudniejszych i najbardziej szkodliwych dla człowieka. Na początku wydobywania węgla, soli czy innych surowców w kopalniach pracowali przede wszystkim skazańcy – ich praca była niejako zadośćuczynieniem za popełnione czyny. Z czasem jednak do kopalni zeszli zwykli obywatele, a sami skazańcy mogli podjąć się takich prac jak wypalanie metanu – zazwyczaj zajęcie to miało być alternatywą dla dożywocia w więzieniu. Jednak nieliczni ze skazanych mogli z powrotem odzyskać wolność po przepracowaniu trzech lat – zazwyczaj większość ginęła pod ziemią.

Obecnie mówi się wiele o zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa dla górników – stale pojawiają się nowe udoskonalone metody ochrony. Największym zagrożeniem jest oczywiście metan i podziemne wybuchy. W ich wyniku powstają podziemne pożary, które skutecznie zmniejszają ilość tlenu, co może powodować powolną śmierć górników uwięzionych pod ziemią. Współcześnie stosuje się nowoczesne czujniki wykrywające metan, jednak jak każde urządzenia – mogą okazać się one zawodne. Jak w inny sposób można dbać o zdrowie i bezpieczeństwo górników?

Wysokiej klasy wentylatory!

Współcześnie jednym z najważniejszych zagadnień w kopalniach jest ich odpowiednie wentylowanie. Przyjęło się, że w kopalniach znajdują się dwa rodzaje szybów: te do przewożenia ludzi i surowców, jak i szyby wentylacyjne. Zadaniem tych drugich jest dostarczenie jak największej ilości świeżego powietrza. Ma to kolosalny wpływ na komfort pracy górników – dzięki nim możliwe jest swobodne oddychanie, jak również obniżanie temperatury pod ziemią.

O tym, jak ważne jest odpowiednie dobranie wentylatora wie producent wentylatorów przemysłowych Planetfan – w ofercie marki znalazły się dziesiątki produktów idealnych do różnorodnych miejsc i warunków.