Słońce jest centralną gwiazdą Układu Słonecznego, wokół której krążą planety, w tym Ziemia.
Składa się z dwóch pierwiastków chemicznych: wodoru oraz helu. Ma ono około 4,6 mld lat, jednak wiąż dostarcza ono światło i ciepło, czyli dwa składniki niezbędne do funkcjonowania na naszej planecie. Temperatura na jego powierzchni zbliża się do 6000 tysięcy stopni Celsjusza, zaś w środku zwiększa się prawie trzykrotnie. To tylko kilka suchych faktów, które nie oddają tego, jaką ważną rolę pełni Słońce w życiu gospodarczym i społecznym. Jako jedno z podstawowych, alternatywnych źródeł energii daje nam możliwość nieszkodliwego pozyskiwania energetyczności oraz ciepła. Jak zacząć w pełni korzystać z jego dobrodziejstw?
Fotowoltaika, czyli jak optymalnie wykorzystać promienie słoneczne
Technologia oparta na montowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach lub w ogrodach na przydomowej działce daje nam możliwość kompresji promieni słonecznych na energię elektryczną. W zależności od naszego zapotrzebowania, zużywamy ją, magazynujemy lub przesyłamy do lokalnej sieci, z czego możemy czerpać korzyści finansowe. Po zamianie prądu stałego na zmienny, trafia on prosto do naszych gniazdek w domu. Cały system nie podlega żadnym awariom, nie zawiera skomplikowanych silników czy turbin, jest całkowicie bezobsługowy, a co za tym idzie nie wymaga wymiany poszczególnych części mechanicznych. Optymalne wykorzystanie promieni słonecznych pozwala nam zapewnić sobie niezależność i samowystarczalność energetyczną, a przede wszystkim znaczne obniżenie rachunków za prąd, którego ceny wciąż pną się w górę. Najbardziej opłacalne jest używanie wytworzonej energii elektrycznej na własne potrzeby.
Technologia fotowoltaiczna wokół nas
Konwersja energii słonecznej na elektryczność to rozwiązanie, które obecnie zaobserwujemy w:
– sygnalizacjach świetlnych;
– znakach drogowych;
– systemach zasilania awaryjnego;
– miejskich latarniach;
– tablicach ogłoszeniowych.
Ogrzewanie solarne i instalacje fotowoltaiczne w Twoim domu
Wykorzystywanie energii słonecznej odbywa się w sposób całkowicie przyjazny dla środowiska, dlatego wiele instytucji dąży do promowania tego typu działań, oferując dla zainteresowanych atrakcyjne dofinansowania, zarówno na kolektory słoneczne, jak i instalacje fotowoltaiczne. W ciągu ostatnich lat wzrasta zainteresowanie fotowoltaiką oraz ogrzewaniem solarnym, co daje nadzieję na znaczną poprawę stanu jakości powietrza.
Urządzenia i elektrownie słoneczne mają jedną zasadniczą wadę – funkcjonują tylko w dzień. Jednak ta cecha nie przeszkodzi w tym, żeby uważać energię słoneczną za jedno z najbardziej obiecujących i przyszłościowych źródeł wytwarzania elektryczności oraz ciepła na całym świecie. Fotowoltaika nie jest chwilowym trendem, co w szczególności powinno cieszyć ekologów oraz ludzi, którzy obawiają się rosnącego poziomu zanieczyszczeń powietrza.