Alergia pokarmowa u dzieci

Alergia pokarmowa u dzieci

0

Ból brzucha u dziecka to objaw, który pojawia się bardzo często. Dziecięce brzuszki są bowiem bardzo wrażliwe i reagują mniejszym czy większym bólem na wiele różnych bodźców. Nie warto jednak bagatelizować tych dolegliwości, ponieważ ból brzucha u dziecka może być zwiastunem alergii pokarmowej.

 

Objawy dziecięcej alergii pokarmowej

Ból brzucha u dziecka to nie jedyny objaw alergii pokarmowej. Symptomy pojawiają się u maluszka najczęściej podczas pierwszych tygodni jego życia. Bólowi brzucha towarzyszą czasem biegunki i wymioty. W kale niekiedy można zaobserwować śluz, a nawet krew. Jednak najczęściej występującym objawem alergii pokarmowej jest wysypka na skórze niemowlaka. Pojawiać może się ona w wielu miejscach na jego ciele, jednak najprawdopodobniej wystąpi na łokciach, kolanach oraz na twarzy. Zmiany skórne mogą swędzieć naszego malucha, a jego skóra może wydawać się przesuszona. Przy alergii pokarmowej dziecko z powodu odczuwanych dolegliwości jest marudne, mało śpi, bardzo dużo płacze i wydaje się być wciąż rozdrażnione. Wszystkie te objawy mogą być zwiastunem alergii pokarmowej, która dotknęła naszego maluszka.

 

Jak zapobiegać alergii pokarmowej u dziecka?

Zapobieganie alergiom pokarmowym u dziecka nie jest łatwym zadaniem. Nie mamy pewności, że jakiekolwiek podjęte przez nas działania poskutkują. Alergia pokarmowa bowiem może być uwarunkowana genetycznie. Dziecko może odziedziczyć skłonność do alergii po swoich rodzicach. Jeśli mama lub tata są uczuleni na jakiś produkt, to bardzo prawdopodobnym jest, że dziecko również dotknie alergia pokarmowa na tym polu. Najlepszym sposobem, dzięki któremu możemy próbować uchronić nasze dziecko przed tego typu dolegliwościami, jest karmienie maluszka piersią przez jego mamę. Jest to bardzo ważna kwestia w życiu każdego niemowlaka, dlatego też jeśli mama tylko ma taką możliwość, nie powinna zastanawiać się nad tym, czy karmić swoje dziecko piersią. Karmienie piersią bowiem może przynieść tak naprawdę tylko pozytywne skutki. W kwestii alergii pokarmowych również jest to bardzo istotne, ponieważ mleko matki zawiera komórki odpornościowe. Kobieta karmiąca piersią powinna jednak zadbać o to, aby jej dieta była prawidłowa. Zaleca się ograniczenie spożycia przede wszystkim krowiego mleka.

 

Leczenie alergii pokarmowej

Niestety nie ma leku na alergię pokarmową. Jedynym wyjściem jest zazwyczaj tylko unikanie produktów, które wywołują u dziecka niepożądane i dokuczliwe objawy. Oczywiście nie należy stawiać diagnozy samodzielnie – zawsze warto udać się do lekarza pediatry, który prawdopodobnie skieruje nas na dalsze badania do alergologa.