Dieta wegańska – czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na weganizm. Ten sposób odżywiania się zyskuje z roku na rok na popularności. Czy niejedzenie produktów odzwierzęcych nie jest groźne dla naszego zdrowia i możemy bez obaw zdecydować się na taką dietę?

Na czym polega dieta wegańska?

Weganie idą o krok dalej niż wegetarianie. Dieta wegetariańska bowiem nie przewiduje spożywania mięsa (również ryb). Natomiast weganie nie spożywają żadnych produktów odzwierzęcych. Nie jedzą więc nie tylko mięsa, ale rezygnują również na przykład z jajek czy mleka. Niektórzy nie spożywają nawet miodu, jako produktu, który ma charakter odzwierzęcy.

Białko w diecie wegańskiej

Wiele osób będących na diecie tradycyjnej nie wyobraża sobie niejedzenia mięsa, czy produktów odzwierzęcych. Jednym z głównych argumentów zagorzałych mięsożerców jest to, że na diecie wegańskiej człowiek nie ma szans dostarczyć swojemu organizmowi tyle białka, ile on rzeczywiście potrzebuje. Jest to jednak mit, który należy obalać, gdyż nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Białko znajduje się bowiem w wielu produktach roślinnych i wcale nie musimy spożywać mięsa, mleka czy jajek, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom białka. Doskonałym źródłem białka na przykład są rośliny strączkowe, takie jak fasola. Białko znajduje się również w tofu, które spożywane jest często przez wegetarian i wegan jako zamiennik mięsa.

Suplementacja witaminy b12

Witamina b12 znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też weganie powinni ją suplementować, aby nie narazić się na jej braki w organizmie. Witaminę b12 w tabletkach możemy kupić w każdej aptece za niewielką kwotę, dlatego też jej suplementacja nie powinna być czymś kłopotliwym. Jeśli jesteśmy na diecie wegańskiej, to zdecydowanie warto przyjmować witaminę B12. Jej niedobór bowiem może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak na przykład anemia złośliwa czy zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Dzieci na diecie wegańskiej

Wbrew powszechnie panującej opinii nie ma przeciwwskazań do tego, aby dzieci pozostawały na diecie wegańskiej. Jeśli jest ona dobrze zbilansowana, a rodzice dbają o to, by dziecko odżywiało się prawidłowo i aby nie było narażone na niedobory, to jest to jak najbardziej dobry wybór. Zawsze warto jednak sposób odżywiania się naszego dziecka skonsultować dla pewności z lekarzem. Co ciekawe, na diecie wegańskiej mogą pozostawać również kobiety w ciąży, jeśli odżywiały się w ten sposób przed zajściem w ciążę. Nie zaleca się natomiast gwałtownie zmieniać sposobu odżywiania się w trakcie ciąży.