Charakterystyka strunobetonu

Charakterystyka strunobetonu

0

Współczesne technologia betonu sprężonego (to właśnie między innymi dzięki jej zastosowaniu powstają płyty stropowe sprężone) jest niezwykle rozwinięta, dlatego też przy jej wykorzystaniu powstają materiały ogromnie wytrzymałe, znaczenie lepszej jakości niż tradycyjne rozwiązania żelbetowe.

Strunobeton, czyli beton sprężony

Strunobeton, czyli beton sprężony to materiał z którego produkowane są między innymi płyty stropowe sprężone. Jego charakterystyczną cechą jest zawartość zbrojenia w postaci drutów lub linek (strun). Zbrojenie to wykonywane jest przy wykorzystaniu najwyższej jakości stali, która poddana zostaje odpowiednim naprężeniom na krótko przed wylaniem betonowej mieszanki (której skład również nie jest przypadkowy). Dopiero gdy mieszanka osiągnie odpowiednią wytrzymałość, wówczas pojawia się odprężenie stalowych strun, co oznacza, że siły ze splotów przenoszone są na beton, zwiększając jego jakość i stabilność.

W konstrukcjach sprężonych (tu za doskonały przykład posłużyć mogą przede wszystkim płyty stropowe sprężone) rola zbrojenia jest czynna, zupełnie inaczej, niż wygląda to w przypadku dość powszechnie obecnie w budownictwie stosowanego żelbetu. W sprężonych konstrukcjach niemal przez cały czas zbrojenie poddawane jest naciągowi, co w praktyce oznacza, że naprężenie przekazywane jest na beton przez przyczepność (siłę tarcia).

Niewielka cena prefabrykatów

Strunobeton jest zdecydowanie jednym z najtańszych rozwiązań stosowanych obecnie we współczesnym budownictwie. Ponadto jest do materiał charakteryzujący się bardzo wysoką odpornością na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, nic więc dziwnego, że na jego zastosowanie decyduje się coraz szersze grono osób. W przeciwieństwie do popularnego obecnie żelbetu, strunobeton daje możliwości tworzenia znacznie lepszych prefabrykatów, tanich w produkcji i niezwykle praktycznych w zastosowaniu.

Elementy konstrukcyjne, które są wytwarzane przy pomocy strunobetonu wykonywane są poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technik produkcyjnych, co pozwala nie tylko na produkcję wysokiej jakości prefabrykatów, ale również i tworzenie ich w stosunkowo niskiej i atrakcyjnej cenie, przystępnej dla szerszego grona odbiorców. Konstrukcje wykonywane ze strunobetonu charakteryzują się przede wszystkim dużą rozpiętością, co dodatkowo pozwala na znacznie zredukowanie ugięć w elementach zginanych, przez co są one nie tylko lżejsze, ale również i znacznie bardziej smuklejsze. Ponadto warto dodać, że strunobeton posiada znacznie lepsze możliwości przenoszenia nawet bardzo wysokich obciążeń, niż wiele innych stosowanych w budownictwie materiałów.