Co na ból gardła? – pastylki, syropy, inhalacje

Co na ból gardła? – pastylki, syropy, inhalacje

0

Kiedy boli gardło, pojawia się często wysięk ropny, spływający po jego tylnej ściance, zaczerwienienie, uciążliwe łaskotanie oraz wysuszenie śluzówki. Trudno sonie z tymi dolegliwościami poradzić, ale na szczęście są odpowiednie leki, niwelujące objawy przeziębienia czy grypy.

Dlaczego boli gardło?

Podłoże etiologiczne bólu jest naprawdę różne –spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym, refluksem żołądkowo-przełykowym, czynnikami drażniącymi śluzówkę (dym, klimatyzacja, temperatura), a także pojawieniem się w jamie ustnej zakażenia, np., aft – miejscowych owrzodzeń.

Jak się ratować? Co na ból gardła będzie działało najlepiej? Warto regularnie nawilżać śluzówkę gardła za pomocą inhalacji, opartych na bazie ziół czy olejków eterycznych. Ważne są też tradycyjne płukanki z soli, miodu, rumianku itd. Domowych sposobów jest bardzo dużo i z większą lub mniejszą skutecznością można poradzić obie z kłopotem.

Jeśli zastanawiasz się co na ból gardła jeszcze stosować, zajrzyj do apteki

Zazwyczaj konieczne jest wsparcie lekami pomocnymi przy zakażeniach wirusowych np. różne aerozole, tabletki, pastylki do ssania. Ich zadaniem jest działanie odkażające, przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. Wykazują też właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Szczególnie cenne są preparaty oparte na wyciągach roślinnych i ziołowych, dzięki którym poprawia się ogólna odporność organizmu. Rozgrzewające herbatki ziołowe to synergiczne działanie skrupulatnie dobranych składników, pomagających niwelować objawy przeziębienia.

Warto nosić je ze sobą tabletki do ssania w torebce czy plecaku. Działają miejscowo, znieczulająco i przez dość krótki czas, dlatego konieczne jest ich przyjmowanie co 2-3 godziny.

W domowej apteczce powinien też znaleźć się syrop prawoślazowy czy z babki lancetowatej

Są to preparaty niezastąpione na ból gardła, łaskotanie w gardle i kaszel. Działają odkażająco i osłaniająco, a co najważniejsze są bardzo tanie.

Wiele osób zastanawia się co na gardło z dostępnych farmaceutyków będzie najlepsze. Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Każdy musi sprawdzić na sobie, wypróbować różne rodzaje leków, aby wspierać organizm w walce z chorobowymi patogenami skutecznie.