Czym się różnią monety kolekcjonerskie od bulionowych?

Czym się różnią monety kolekcjonerskie od bulionowych?

0

Ludzie zajmujący się inwestowaniem w monety srebrne oraz wykonane z innych metali szlachetnych, zazwyczaj należą do dwóch grup. Pierwszą z nich stanowią osoby skupiające się na inwestycji w monety kolekcjonerskie. Natomiast do drugiej grupy należą inwestorzy lokujący kapitał w monety bulionowe. Ich wartość jest nierozerwalnie związana z aktualnymi cenami kruszców obowiązującymi na giełdach światowych. Oba te modele inwestycyjne można ze sobą łączyć, dzięki czemu da się uzyskać bardzo interesujące rezultaty.

Szacunek wartości monet kolekcjonerskich

Monety okolicznościowe pochodzące z bieżących emisji to wyroby przyciągające natychmiastową uwagę. Zazwyczaj monety kolekcjonerskie osiągające duże wartości są bardzo rzadkie, a także posiadają nieprzeciętną wartość historyczną. Z tego względu kolekcjonerskie monety pochodzące z najlepszych mennic uznawane są za małe dzieła sztuki, które trafiają na rynek w ograniczonym nakładzie. Stosunek ceny danej monety okolicznościowej do ilości zawartego w niej kruszcu może być bardzo różny. Natomiast w przypadku monet bulionowych, ich wartość jest nierozerwalnie związana z aktualnie obowiązującą wartością kruszcu. Z tego powodu do najpopularniejszych należą złote i srebrne monety, jednak obecnie na rynku dostępne są również buliony wykonane z platyny oraz palladu. Do ceny detalicznej srebrnej monety doliczany jest dość wysoki podatek.

Zbywalność monet okolicznościowych

Odsprzedanie monety kolekcjonerskiej nie zawsze jest proste, ponieważ inwestor musi znaleźć odpowiedniego kolekcjonera, który poszukuje do swojej kolekcji konkretnych okazów. Zazwyczaj jednak znalezienie chętnych na monety okolicznościowe nie jest trudne, chyba że inwestor posiada wyjątkowo rzadki okaz do sprzedaży lub życzy sobie za niego zbyt wysoką kwotę. W przypadku monet bulionowych sprzedaż jest nieco prostsza, ponieważ bazuje na standaryzacji srebrnych monet oraz ich łatwej rozpoznawalności. Dlatego wiele osób prywatnych oraz specjalistycznych punktów skupu zajmuje się odkupowaniem tego typu złotych lub srebrnych monet. Do najpopularniejszych kupujących należą kolekcjonerzy, dystrybutorzy internetowi, portale aukcyjne, lombardy czy sklepy numizmatyczne.

Odkupowanie złotych i srebrnych monet

W przypadku sprzedaży internetowej, srebro pod różną postacią sprzedać można za pośrednictwem różnych sklepów z metalami inwestycyjnymi, które posiadają pośród swoich usług ofertę odkupu, jednym z nich jest Coinart. Zazwyczaj obok informacji potwierdzające, że sklep odkupuje złote i srebrne monety, znaleźć można również profesjonalny kalkulator przeznaczony do obliczania aktualnie obowiązującej wartości danego kruszcu. Dlatego wycena monet srebrnych lub złotych nie stanowi żadnej trudności, co nie zawsze jest łatwe w przypadku znacznie trudniejszych do oszacowania pod względem wartości monet kolekcjonerskich.