Dlaczego po liposukcji należy nosić ubranko uciskowe?

Dlaczego po liposukcji należy nosić ubranko uciskowe?

0

Odsysanie tłuszczu – czyli liposukcja – od lat znajduje się na czele listy najpopularniejszych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. U większości pacjentów przynosi ona zadowalające rezultaty, ale pod warunkiem, że przestrzegają oni zaleceń pozabiegowych. Jednym z nich jest noszenie specjalnych ubrań uciskowych, które pomagają skórze dopasować się do nowego kształtu ciała. Minimalizują one również ryzyko komplikacji zatorowo-zakrzepowych oraz zapobiegają obrzękom i opuchliźnie.
Według statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej, w 2015 r. na całym świecie przeprowadzono ponad 1,39 mln operacji odsysania tłuszczu, co w porównaniu z 2014 r. stanowi wzrost o 1,6%. Liposukcja zalecana jest głównie osobom bardzo otyłym oraz tym, które pomimo stosowania diety i ćwiczeń fizycznych nie mogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała. – Liposukcja pozwala spełnić marzenia o szczupłej i odpowiednio wymodelowanej sylwetce. Najpopularniejszym zabiegiem chirurgicznym jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha, bioder, kolan i ud. Należy jednak pamiętać, że odsysanie tłuszczu to poważny zabieg chirurgiczny, poprzedzany licznymi badaniami i nie każdy może mu się poddać – powiedział portalowi fit.pl dr Wojciech Rybak, chirurg plastyczny z kliniki Ars Estetica. Z reguły pacjenci poddający się liposukcji są zadowoleni z jej efektów, o ile przestrzegają zaleceń pozabiegowych. Jednym z najważniejszych jest noszenie specjalnej odzieży uciskowej.

Rola odzieży uciskowej w rekonwalescencji po liposukcji

Liposukcja w większości przypadków jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć w określonych partiach ciała, przez które pod skórę wprowadzana jest kaniula. Wydobywa się z niej specjalny roztwór zmiękczający tkankę tłuszczową. Następnie tłuszcz jest rozbijany i odsysany za pomocą urządzenia, którego działanie przypomina miniaturowy odkurzacz. W wielu klinikach istnieje również możliwość wykonania liposukcji przy użyciu o wiele mniej inwazyjnych metod, np. z wykorzystaniem ultradźwięków lub lasera.
Bez względu na to, jaką metodą jest przeprowadzana liposukcja, efekty zabiegu są zależne przede wszystkim od samodyscypliny pacjenta, który musi przestrzegać zaleceń po zabiegu. Jednym z najistotniejszych jest noszenie odzieży uciskowej przez okres od 3 do 8 tygodni. Najważniejszym zadaniem tego typu odzieży jest ucisk na komórki skóry, dzięki czemu dopasowuje się ona do nowego kształtu ciała. Dodatkowo, bielizna uciskowa sprawia, że wydzielające się po operacji płyny cofają się z powrotem do głębszych warstw skóry, przez co zredukowane zostają obrzęki i opuchlizna.

Korzystanie z ubrań uciskowych niesie ze sobą również inne korzyści w zakresie modelowania sylwetki po liposukcji. Zapobiegają one powstawaniu siniaków i zbytniemu rozluźnieniu skóry, chronią przed tworzeniem się blizn w miejscach wykonanych przez lekarza nacięć, a także minimalizują ryzyko powikłań zatorowo-zakrzepowych. Odzież uciskowa stymuluje też szybszą regenerację tkanki łącznej.

Wiele osób obawia się, że noszenie bielizny uciskowej po operacji odsysania tłuszczu jest niekomfortowe i uciążliwe. Owszem, jeszcze kilkanaście lat temu jej używanie wiązało się sporymi niedogodnościami, ale obecnie bielizna tego typu wykonana jest z tkanin wysokiej jakości, które pozwalają skórze oddychać, a pacjentowi zapewniają niczym nieskrępowaną swobodę ruchów. Oczywiście w trakcie rekonwalescencji należy przestrzegać zarówno zaleceń lekarza, jak i sugestii producenta bielizny. W większości przypadków można ją prać ręcznie z wykorzystaniem niewielkiej ilości detergentów i suszyć w pozycji wiszącej w pomieszczeniu, a nie na słońcu. Aby jak najlepiej spełniała swoje funkcje modelujące, bielizna musi być również idealnie dopasowana do rozmiaru pacjenta.

Żródło: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/liposukcja-usuwanie-tkanki-tluszczowej/